Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Tərtərdə baş vermiş mina partlayışı nəticəsində mülki şəxslərin həlak olması faktı ilə əlaqədar dünya ictimaiyyətinə ÇAĞIRIŞI
29-04-2023 1458 dəfə oxunub
Ermənistanın dövlət səviyyəsində həyata keçirdiyi mina terroru və azərbaycanlılara qarşı nifrət siyasəti günahsız insanların qətlə yetirilməsinə səbəb olmaqdadır. Dərin təəsüf hissi ilə bildirirəm ki, cari ilin 28 aprel tarixində Tərtər rayonunun Talış kəndi ərazisində baş vermiş mina partlayışı nəticəsində 3 nəfər mülki şəxs həlak olmuşdur.
Ermənistanın növbəti mina terrorunun qurbanına çevrilərək həlak olmuş soydaşlarımıza Allahdan rəhmət diləyir, onların ailələrinə, əzizlərinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verirəm!
Ermənistan 30 ilə yaxın bir dövr ərzində işğal altında saxladığı Azərbaycan torpaqlarında beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozaraq insanların həyat və sağlamlığına zərər vermək məqsədilə yüz minlərlə mina basdırmışdır.
2020-ci il 10 noyabr tarixində imzalanmış üçtərəfli Bəyanatdan sonrakı dövrdə 300-dək insan mina qurbanı olmuş, onlardan 54 nəfəri həyatlarını itirmişlər.
Lakin bütün bunlara baxmayaraq Ermənistan nəinki ərazilərimizdə basdırdığı minaların dəqiq xəritələri haqqında məlumat verməkdən yayınır, təxribat-diversiya qrupları vasitəsilə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizi yenidən minalarla çirkləndirməkdə davam edir.
Belə ki, son dövrlər baş vermiş mina hadisələrinin araşdırılması zamanı yolun hərəkət hissəsi ətrafında Ermənistan tərəfindən 2021-ci ildə istehsal olunmuş tank və piyada əleyhinə minaların aşkarlanması Ermənistanın postmüharibə dövründə təxribatçılıq siyasətini davam etdirməsinin növbəti sübutudur.
Dünya ictimaiyyətinin, əlaqədar beynəlxalq təşkilatların mina terroru ilə əlaqədar Ermənistana ciddi təsir göstərməməsi son dövrlərdə regionda bu kimi təxribat yönümlü, beynəlxalq humanitar hüquqa zidd hərəkətlərin intensiv xarakter almasına səbəb olmaqdadır.
Dəfələrlə tələb edilməsinə baxmayaraq, minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrinin hələ də ölkəmizə təqdim edilməməsi nəticə etibarilə çoxsaylı insan itkilərinə, ağır xəsarətlərə və əlilliyə gətirib çıxaran mina partlayışlarının baş verməsinə səbəb olur.
Bununla əlaqədar bir daha dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək, insanların həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə mənbəyi olan Ermənistanın mina terrorunun aradan qaldırılması məqsədilə minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrinin ölkəmizə təqdim edilməsinə dəstək verməyə və beynəlxalq humanitar hüququn tələblərini pozmaqda davam edən Ermənistana qarşı təsirli tədbirlər görməyə çağırıram.

Call of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to the world community regarding the fact of the killing of civilians due to a mine explosion in Tartar
29-04-2023 1394 dəfə oxunub
Armenia's state-level mine terrorism and policy of hatred against Azerbaijanis cause the killing of innocent people. With deep regret, I inform you that three persons were killed as a result of a mine explosion in the territory of Talish village of Tartar district on April 28 of the present year.
I pray for God's Mercy on our compatriots who fell victim to Armenia’s next mine terrorism, and express my deepest condolences to their families, loved ones, and relatives!
Armenia has buried hundreds of thousands of mines in the territories of Azerbaijan, which it has held under occupation for almost 30 years, in serious violation of the norms of international humanitarian law in order to harm people's lives and health.
During the period following the signing of the Tripartite Declaration on November 10, 2020, up to 300 people became victims of mines, 54 of them lost their lives.
Despite this, Armenia not only refuses to provide information about the exact maps of the mines it has placed in our territories but also continues to pollute our liberated territories with mines again through sabotage groups.
Thus, during the investigation of recent mine incidents, the discovery of anti-tank and anti-personnel mines produced by Armenia in 2021 around the road is further evidence that Armenia continues its provocation policy in the post-war period.
Due to the failure of the world community and relevant international organizations to have a serious influence on Armenia with regard to mine terrorism, such intensive provocative actions, contrary to international humanitarian law, have intensively occurred in the region in recent days.
Despite repeated requests, accurate minefield maps are still not handed over to our country, which ultimately leads to the occurrence of mine explosions that cause numerous casualties, serious injuries, and disabilities.
In this regard, I once again urge the world community to support the submission of accurate minefield maps to our country to eliminate mine terrorism, which is a source of serious danger to people's lives and health, and call for effective measures to be taken against Armenia for its continued violations of the requirements of IHL.