20-05-2023 1197 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Macarıstana işgüzar səfəri davam edir.
Səfər çərçivəsində Müvəkkil Macarıstan Ombudsmanının təşkilatçılığı ilə Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının Budapeştdə keçirilən beynəlxalq konfransında iştirak edib.
Macarıstan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan ombudsmanlarının və nümayəndələrinin də iştirak etdiyi konfransda məruzə ilə çıxış edən Səbinə Əliyeva ölkəmizdə Milli Preventiv Mexanizm (MPM) fəaliyyəti çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və tətbiq olunan bir sıra yeniliklər barədə məlumat verib.
Müvəkkil çıxışında azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərlə rəftara dair məsələlərin Ombudsman və Milli Preventiv Qrup tərəfindən müntəzəm olaraq monitorinq edilməsindən, penitensiar müəssisələrə, saxlanılan şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi digər yerlərə əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən plan üzrə və ya plandankənar həyata keçirilən başçəkmələrdən danışıb. O, ötən il şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə ümumilikdə 201 başçəkmənin həyata keçirildiyini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Başçəkmələr zamanı saxlanılan şəxslərin Ombudsman və Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən fərdi qəbul olunduğunu, həmçinin kollektiv görüşlərin və maarifləndirmə tədbirlərinin keçirildiyini də qeyd edib.
Müvəkkil MPM fəaliyyəti ilə bağlı illik hesabatların dərc olunduğunu bildirib. O, indiyə qədər hazırlanmış hesabatlarda qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı 200-dən artıq tövsiyə və təklifin öz əksini tapdığını qeyd edib. Ombudsman məhkumların sağlamlıq hüquqlarının təmini, onlara ailə üzvləri və qohumları ilə video əlaqə imkanı yaratmaq və digər istiqamətlər üzrə tövsiyə və təkliflərin irəli sürüldüyünü diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman spoke at an international conference in Hungary
Throughout the course of the visit, the Ombudsman participated in the international conference of the Association of the Ombudsmen and National Human Rights Institutions of the Turkic States (TURKOMB), organized by the Hungarian Ombudsman, held in Budapest.
Aliyeva reported at the conference attended by the ombudsmen and representatives from Hungary, Türkiye, Kazakhstan, and Uzbekistan, outlining the measures taken as a part of the National Preventive Mechanism (NPM) in our country, the improvement of the legislation, and a number of innovations to be put into practice.
She told about the Ombudsman’s and the National Preventive Group’s (NPG) monitoring of issues of treatment of detainees, as well as the scheduled and ad hoc visits to penitentiary institutions and other places that persons cannot leave of their own free will. She brought to the attention of the participants that 201 preventive visits were undertaken to places where people can leave voluntarily in total last year.
She noted that during the visits, the Ombudsman and NPG members met with detainees privately, as well as doing collective meetings and awareness talks.
The Ombudsman said that she releases annual NPM reports and added that more than 200 recommendations and suggestions regarding the improvement of the legal frameworks are included in the reports prepared so far. She also said that she made recommendations and suggestions for ensuring the inmates’ right to health, providing them with the possibility of video communication with their family members and relatives, and other issues.