Ombudsman Ağdamda minatəmizləmə fəaliyyəti ilə bağlı beynəlxalq konfransda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ağdamda ANAMA və BMT-nin birgə təşkilatçılığı ilə “Mina təhlükəsi ilə mübarizə - dayanıqlı inkişafa gedən yol” mövzusunda keçirilmiş ikinci beynəlxalq humanitar minatəmizləmə konfransında iştirak edib.
Bir sıra ölkələrin parlament üzvlərinin, nüfuzlu beynəlxalq və regional təşkilatların, o cümlədən BMT-nin baş ofisinin rəhbər heyətinin, minatəmizləmə sahəsində fəaliyyət göstərən qurumların, eləcə də Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpus nümayəndələrinin də iştirak etdiyi tədbirin əsas məqsədi ölkəmizin üzləşdiyi mina probleminin miqyası və törətdiyi fəsadları beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaqdır.
Konfrans çərçivəsində təşkil olunmuş sərgidə cari il aprelin 28-də Tərtər rayonunun Tapqaraqoyunlu istiqamətində ərazinin dronlarla tədqiqatını həyata keçirən təşkilatın əməkdaşlarının ölümünə səbəb olan mina partlayışı nəticəsində yararsız hala düşmüş nəqliyyat vasitəsi, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aşkar olunmuş mina və partlamamış hərbi sursatlar nümayiş etdirilib.
Qeyd olunmalıdır ki, Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş müharibə cinayətlərinin, beynəlxalq humanitar hüquq pozuntularının araşdırılması məqsədilə Müvəkkil tərəfindən faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirilmiş və əldə olunan faktoloji materiallar əsasında hesabatlar hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlara göndərilmişdir.
Bununla yanaşı, azad olunmuş ərazilərdə işğal dövründə Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların səbəb olduğu insan tələfatı və mövcud vəziyyətin regionda sülh və əmin-amanlığa təhlükə yaratması ilə bağlı Müvəkkil tərəfindən beynəlxalq ictimaiyyətə dəfələrlə çağırışlar edilmişdir.

The Ombudsman attended the international conference on mine action in Agdam
Ms. Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, attended the second international conference on humanitarian demining, under the theme" Mine Action- The Path to Sustainable Development Goals", which was held in Agdam by the “ANAMA” and the UN.
The conference has brought together parliamentarians from several countries, senior managers from important international and regional organizations, including the UN headquarters, demining organizations, and representatives of the diplomatic missions accredited in Azerbaijan. The purpose of the event was to raise awareness among the international community about the severity of the landmine situation that our people are currently experiencing, and its consequences.
The vehicle that was rendered useless as a result of the mine explosion that killed the workers of the drone-based landmine detection organization on April 28 of this year while they were working in the direction of Tapgaragoyunlu of the Tartar district, as well as mines and unexploded ordnance discovered in the liberated areas, were displayed during the exhibition held during the international conference.
It should also be noted that the Ombudsman carried out fact-finding missions to investigate Armenia’s war crimes and violations of IHL committed during the Patriotic War and issued reports based on the factual materials obtained and submitted to relevant international organizations.
In addition, the Ombudsman also repeatedly appealed to the international community regarding the human casualties caused by the mines planted by Armenia during the occupation in the liberated areas and the current situation that threatens peace and tranquility in the region.