Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Beynəlxalq Sülh Günü münasibətilə “Sülh Aylığı”nın elan olunması ilə bağlı MÜRАCİƏTİ
21-08-2026 59 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Beynəlxalq Sülh Günü münasibətilə “Sülh Aylığı”nın  elan olunması ilə bağlı MÜRАCİƏTİ
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyasının 30 noyabr 1981-ci il tarixli qətnaməsi ilə Beynəlxalq Sülh Günü təsis edilmiş, həmçinin 28 sentyabr 2001-ci il tarixli qətnaməsi ilə 21 sentyabr bu əlamətdar günün hər il qeyd olunacağı tarix kimi müəyyən edilərək qlobal atəşkəs və zorakılıqdan imtina günü elan olunmuşdur.
Dünyanın müxtəlif bölgələrində davam edən silahlı münaqişələr, humanitar böhranlar, məcburi yerdəyişmə, zorakılıq, ayrı-seçkilik və nifrət təzahürləri müasir dövrdə davamlı sülhün təmininin və sülh dəyərlərinin cəmiyyətdə daha geniş təşviqinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bir daha göstərir.
BMT tərəfindən 2026-cı il Beynəlxalq Sülh Günü üçün müəyyən edilmiş “Sülhə sərmayə qoyaq – hər kəs üçün, hər yerdə, hər gün” mövzusu sülhün yalnız müharibə və zorakılığın olmaması ilə məhdudlaşmadığını, insan hüquq və azadlıqlarına hörmətin, insan ləyaqətinin qorunmasının, ədalət və bərabərliyin, qarşılıqlı etimad, dialoq və əməkdaşlığın davamlı sülhün mühüm əsaslarını təşkil etdiyini diqqətə çatdırır. Bu mənada insan hüquqlarının müdafiəsinə, hüquqi maarifləndirməyə, ictimai həmrəyliyin və qarşılıqlı etimadın gücləndirilməsinə yönəlmiş hər bir təşəbbüs davamlı sülhə qoyulan sərmayədir.
Azərbaycan Respublikası regional və qlobal səviyyədə sülhün, təhlükəsizliyin, dialoq və əməkdaşlığın təşviqinə mühüm əhəmiyyət verir. 2025-ci il 8 avqust tarixində  Vaşinqtonda “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair Saziş”in razılaşdırılmış mətninin paraflanması və görüşün nəticələrinə dair Birgə Bəyannamənin imzalanması Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması və regionda davamlı sülhün bərqərar olması istiqamətində mühüm mərhələ olmuşdur.
2026-cı ildə də beynəlxalq sülh təşəbbüslərində fəal iştirakını, qlobal sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə yönəlmiş səylərini ardıcıl şəkildə davam etdirən respublikamız Sülh Şurasına təsisçi üzv dövlət kimi qoşulmuş, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev 22 yanvar 2026-cı ildə Davosda keçirilmiş mərasimdə Şuranın Nizamnaməsini imzalamışdır. Bu beynəlxalq təşkilatda iştirak Azərbaycanın regional və qlobal səviyyədə sülh və sabitliyin təşviqinə verdiyi töhfənin mühüm təzahürlərindən biridir.
Davamlı sülhün bərqərar olması üçün müharibələrin doğurduğu humanitar nəticələrin, o cümlədən mina və partlamamış hərbi sursatların yaratdığı təhlükələrin aradan qaldırılması, münaqişələrdən zərər çəkmiş insanların hüquqlarının müdafiəsi, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin qorunması, bundan əlavə, itkin düşmüş şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi, doğma yurdlarına qayıdan insanların təhlükəsiz və ləyaqətli yaşayış şəraitinin təmin olunması mütləq şərtlərdir.
Müasir dövrdə sülh mədəniyyətinin cəmiyyətin bütün təbəqələrində, xüsusilə uşaqlar və gənclər arasında aşılanması, insan hüquqları və bərabərlik dəyərlərinə hörmətin artırılması, tolerantlığın, müxtəlifliyə hörmətin və dialoq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi, habelə ayrı-seçkilik, ksenofobiya, nifrət nitqi, zorakılıq və dözümsüzlüyün bütün formalarının qarşısının alınması da xüsusi aktuallıq daşıyır. Bu istiqamətdə ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyət qarşılıqlı etimad və dinc birgəyaşayış mühitinin daha da güclənməsinə xidmət edir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən əvvəlki illərdə Beynəlxalq Sülh Günü ərəfəsində 21 avqust – 21 sentyabr tarixlərinin “Sülh Aylığı” elan edilməsi və bu çərçivədə paytaxtda və regionlarda müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin həyata keçirilməsi sülh və insan hüquqları mədəniyyətinin təşviqinə xidmət edən mühüm institusional təcrübə formalaşdırmışdır. Bu təcrübənin BMT-nin builki çağırışı nəzərə alınmaqla davam etdirilməsinin əhəmiyyətindən irəli gələrək, qarşıdan gələn 21 Sentyabr – Beynəlxalq Sülh Günü münasibətilə cari ilin 21 avqust – 21 sentyabr tarixlərini ölkədə “Sülh Aylığı” (bundan sonra – Aylıq) elan edirik.
Aylığın keçirilməsində əsas məqsəd sülhün və insan hüquqlarının qarşılıqlı əlaqəsi barədə ictimai məlumatlılığın artırılması, cəmiyyətdə qarşılıqlı hörmət və etimad mühitinin gücləndirilməsi, dialoq və anlaşma imkanlarının genişləndirilməsi, habelə dövlət qurumlarının, yerli özünüidarəetmə orqanlarının, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının və geniş ictimaiyyətin bu istiqamətdə həyata keçirilən fəaliyyətlərdə iştirakının təşviq edilməsidir.
Bu baxımdan dövlət orqanlarını, bələdiyyələri, vətəndaş cəmiyyəti institutlarını, o cümlədən qeyri-hökumət təşkilatlarını (ictimai birliklər və fondlar), media subyektlərini və həmkarlar ittifaqlarını, elm, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, sosial xidmət müəssisələrini, beynəlxalq və yerli təşkilatları, habelə digər aidiyyəti qurumları və geniş ictimaiyyəti Aylıq çərçivəsində çağırışa uyğun olaraq insan hüquqlarına və insan ləyaqətinə hörmətin, tolerantlıq və dinc birgəyaşayış dəyərlərinin gücləndirilməsinə, ayrı-seçkiliyin, nifrət nitqinin və zorakılığın qarşısının alınmasına, uşaqların və gənclərin sülh mədəniyyəti ruhunda maarifləndirilməsinə yönəlmiş konfranslar, dəyirmi masalar, seminarlar, təlimlər, ictimai müzakirələr, müsabiqələr, sərgilər, məlumatlandırma kampaniyaları və digər maarifləndirici tədbir və təşəbbüslər həyata keçirməyə dəvət edirik.
Aylıq müddətində həyata keçirilən fəaliyyətlər barədə məlumatların media resurslarında geniş işıqlandırılması, habelə sosial media platformalarında #SülhAylığı#PeaceMonth həştəqlərindən istifadə edilməklə paylaşılması tövsiyə olunur.
İnanırıq ki, həyata keçiriləcək tədbir və təşəbbüslər insan hüquqlarına və insan ləyaqətinə hörmətin daha da artırılmasına, qarşılıqlı anlaşma və həmrəyliyin gücləndirilməsinə, cəmiyyətimizdə sülh mədəniyyətinin daha da möhkəmlənməsinə, eləcə də hər kəsin sülhün qorunmasına töhfə verməsinə xidmət edəcək.

On November 30, 1981, the United Nations (UN) General Assembly established the International Day of Peace by its relevant resolution. In addition, on September 28, 2001, by another resolution, September 21 was declared as a day of global ceasefire and non-violence to be observed annually.
Ongoing armed conflicts, humanitarian crises, forced displacement, violence, discrimination, and emerging hate crimes in various parts of the world once again show the special importance of ensuring and promoting sustainable peace and its values more broadly within societies.
The theme set by the UN for the 2026 International Day of Peace, "Invest in Peace – for everyone, everywhere, every day," highlights that peace is not merely the absence of war and violence, but that respect for human rights and freedoms, the protection of human dignity, justice and equality, along with mutual trust, dialogue, and cooperation, form the vital foundation of sustainable peace. In this sense, every initiative directed toward the protection of human rights, legal awareness, and the strengthening of social solidarity and mutual trust represents an investment in sustainable peace.
Azerbaijan prioritizes promoting regional and global peace, security, dialogue, and cooperation. On August 8, 2025, in Washington, DC, Azerbaijan and Armenia initialed the agreed text of the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia” and signed the Joint Declaration on the outcomes of the meeting held there. These actions became a significant milestone toward normalizing relations between two countries and establishing lasting peace in the region.
Continuing to actively engage in international peace initiatives and strengthen global peace and security in 2026, Azerbaijan joined the Board of Peace as a founding member state. The President Mr. Ilham Aliyev, signed the Charter of the Board during the ceremony in Davos on January 22, 2026. Participation in this international organization is a vivid reflection of Azerbaijan’s contribution to promoting regional and global peace and stability.
To achieve sustainable peace, it is essential to eliminate humanitarian consequences of war, including the threats posed by landmines and explosive remnants of war, to protect the rights of conflict-affected people and civilian populations, to clarify the fate and whereabouts of missing persons, and to ensure safe and dignified return of displaced populations.
In the modern era, it is important to promote a culture of peace across all segments of society, particularly among children and youth, to foster respect for human rights, equality, tolerance, diversity, and a culture of dialogue. It is equally vital to prevent all forms of discrimination, xenophobia, hate speech, violence, and intolerance. Sustained and targeted efforts in this direction serve further strengthen mutual trust and peaceful coexistence.
The established practice initiated by the Azerbaijan Ombudsman of declaring annually August 21 to September 21 as “Peace Month” and launching various awareness-raising activities across the country to honor the International Day of Peace serves as an important institutional mode for promoting a culture of peace and human rights. So, recognizing the importance of continuing this practice in alignment with this year’s UN call, and on the occasion of the upcoming International Day of Peace on September 21, we hereby proclaim the period from August 21 to September 21 of the present year as “Peace Month” nationwide.
The main purpose of this month-long campaign is to raise public awareness regarding the interconnection between peace and human rights, strengthen a spirit of mutual respect and trust in society, expand opportunities for dialogue and understanding, as well as to encourage the participation of state bodies, local self-government authorities, civil society organizations, and the general public in activities implemented in this direction.
In this regard, we invite state bodies, municipalities, CSOs, including non-governmental organizations (public associations and foundations), media entities, and trade unions, educational, scientific, cultural, healthcare, and social service institutions, international and local organizations, as well as other relevant entities and the general public, to undertake conferences, roundtables, seminars, trainings, public discussions, competitions, exhibitions, awareness campaigns, and other educational events and initiatives within the framework of the Month in line with this call . These efforts should be directed toward reinforcing respect for human rights and human dignity, strengthening values of tolerance and peaceful coexistence, preventing discrimination, hate speech, and violence, and educating children and youth in a spirit of a culture of peace.
It is recommended that activities conducted throughout the Month be widely covered in media and shared across social media platforms using the hashtags #SülhAylığı and #PeaceMonth.
We believe that the upcoming events and initiatives will serve to further enhance respect for human rights and human dignity, strengthen mutual understanding and solidarity, reinforce a culture of peace in our society, and enable everyone to contribute to the preservation of peace.