Ombudsmanın müstəqil monitorinq qrupu BMT Konvensiyasının 20 illiyinə həsr olunmuş maarifləndirici broşür hazırlayıb
10-08-2026 70 dəfə oxunub
Bu il Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində əsas beynəlxalq hüquqi sənədi olan “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyasının qəbul edilməsinin 20 illiyi qeyd olunur.
Ombudsman ölkəmizdə həmin Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizmi kimi fəaliyyət göstərir. Bu mandat çərçivəsində Ombudsmanın müstəqil monitorinq qrupu tərəfindən Konvensiyanın 20 illiyinə həsr olunmuş “20 il – 20 fakt” adlı maarifləndirici broşür hazırlanıb.
Broşürdə Konvensiyanın qəbul edilməsinin məqsədi, əlilliyi olan şəxslərin əsas hüquq və azadlıqları, BMT-nin Əlilliyi olan Şəxslərin Hüquqları üzrə Komitəsinin mandatı, Azərbaycanın Konvensiyaya qoşulmasından sonra bu istiqamətdə həyata keçirilən hüquqi və institusional islahatlar, inklüzivliyin, müyəssərliyin və müstəqil həyat tərzinin təşviqi, habelə Ombudsmanın müstəqil monitorinq mexanizmi çərçivəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət və irəli sürdüyü təşəbbüslər barədə məlumatlar təqdim olunub.
Nəşr əlilliyi olan şəxslər, onları təmsil edən vətəndaş cəmiyyəti institutları, dövlət orqanları, mütəxəssislər, tədqiqatçılar və tələbələr üçün faydalı məlumat mənbəyi olmaqla yanaşı, cəmiyyətdə bu sahədə maarifləndirmənin gücləndirilməsinə və əlilliyin insan hüquqlarına əsaslanan modelinin təşviqinə xidmət edir.
Azərbaycan və ingilis dillərində hazırlanmış broşürün mətni görmə qabiliyyəti məhdud  şəxslər üçün müyəssər olması məqsədilə QR kod vasitəsilə dinlənilə bilən səsli formatda da təqdim edilib.

The Ombudsman’s Independent Monitoring Group Released an Educational Booklet Dedicated to the CRPD Twentieth Anniversary
10-08-2026 453 dəfə oxunub
This year 2026 marks the twentieth anniversary of the adoption of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD), the fundamental international legal instrument protecting the rights of persons with disabilities (PwDs).
The Ombudsman was empowered to function as the independent monitoring mechanism (IMM) for the national implementation and promotion of the Convention. Within the remit of this mandate, the Ombudsman's independent monitoring group has drafted an educational booklet titled '20 Years – 20 Facts' dedicated to the Twentieth anniversary of the Convention.
The publication outlines the objective of adopting the Convention, the fundamental rights and freedoms of PwDs, the mandate of the CRPD Committee, and the legal and institutional reforms implemented in Azerbaijan following its accession to the Convention. It also highlights the promotion of inclusiveness, accessibility, and living independently, as well as the Ombudsman’s initiatives and activities under the IMM.
The material will be not only a valuable resource for PwDs, representing civil society organizations, government agencies, specialists, researchers, and students but also strengthen public awareness and promote the human rights-based model of disability.
To make the publication accessible to users with visual impairments, the text is also audio-accessible via a QR code in Azerbaijani and English.