Ombudsman Aparatının əməkdaşı “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilmiş tədbirdə iştirak edib
08-06-2023 1509 dəfə oxunub
Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) dəstəyi ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecində “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “Gender bərabərliyi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova, Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Kəmalə Həşimova, Səbail rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Elnarə Əliyeva, kollecin direktoru Oruc Məmmədov, müəllim və tələbə heyəti iştirak ediblər.
Çıxış zamanı L.Zeynalova Müvəkkil tərəfindən elan olunmuş “İnsan Hüquqları Aylığı” ilə əlaqədar respublikanın bütün regionlarında silsilə tədbirlərin və müzakirələrin təşkil edildiyini, geniş hüquqi maarifləndirmə və təbliğat işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda, Müvəkkilin fəaliyyətində gender bərabərliyinin təmin olunması məsələsinə xüsusi diqqət yetirildiyi, əhalinin digər kateqoriyalarının hüquqları ilə yanaşı, qadın hüquqlarının daha etibarlı müdafiəsi və təbliği, o cümlədən onların ölkənin ictimai-siyasi həyatında iştirakının dəstəklənməsi, qadın və kişilər arasında bərabər imkanlara nail olunması istiqamətində davamlı tədbirlərin həyata keçirildiyi tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, Ombudsman tərəfindən qadınların işlə təmini, onların iqtisadi imkanlarının, sosial, xüsusilə də təhsil və tibbi xidmətlərdən istifadə imkanlarının genişlənməsi üzrə bir sıra tədbirlər həyata keçirilib, problemlərinin həlli məqsədilə səlahiyyətli orqanlara çoxsaylı müraciətlər ünvanlanıb və nəticədə onların hüquqları təmin olunub.
Sonda kollec rəhbərliyi və digər tədbir iştirakçıları səmərəli əməkdaşlığa görə Ombudsmana təşəkkürlərini bildiriblər.

The staff member of the Ombudsman Office participated in the event held within the framework of the 'Human Rights Month'
08-06-2023 1511 dəfə oxunub
Upon the initiative of the Sabail District Executive Authority and with the support of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, an event on the topic of "Gender Equality" was organized within the framework of the "Human Rights Month" at the Azerbaijan Finance and Economics College under the Azerbaijan State Economic University.
The event was attended by Lamiya Zeynalova, the Head of the Department for Protection of the Right to Information of the Ombudsman Office, Kamala Hashimova, the Deputy Head of the Sabail District Executive Authority, Elnara Aliyeva, the Head of the Sabail District Youth and Sports Department, Oruc Mammadov, the Director of the College, and teaching staff and students.
During her speech, L. Zeynalova highlighted that as part of the "Human Rights Month," announced by the Ombudsman, a series of events and discussions are being organized across the country, and extensive legal awareness and outreach activities are being conducted.
At the same time, it was brought to the attention of the event participants that special attention is given to ensuring gender equality in the activities of the Ombudsman, and in addition to the rights of other groups of the population, there are ongoing activities aimed at more effective protection and promotion of women's rights, including supporting their participation in the country's public and political life and ensuring equal opportunities between women and men.
It was noted that the Ombudsman has implemented a series of measures to enhance women's employment, expand their economic opportunities, and improve their access to social services, particularly in education and healthcare. Multiple complaints have been addressed to relevant authorities to resolve their issues, which has resulted in the consideration of their rights.
At the end, the college management and other participants thanked to the Ombudsman for the fruitful collaboration.