Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində cari ilin 18 və 19 iyul tarixlərində Suriya Ərəb Respublikasından 7-si qadın və 9-u uşaq olmaqla, ümumilikdə 16 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) nümayəndələri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin müvafiq müəssisəsində yerləşdirilmiş həmin repatriantlarla görüş keçirib.
Görüşdə repatriantlarla söhbət aparılıb, onların hüquqlarının təmini vəziyyəti və ehtiyacları öyrənilib, qadın və uşaqlar hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, eləcə də Ombudsmanın mandatı barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Bununla yanaşı, müəssisə rəhbəri tərəfindən təsisatın əməkdaşlarına repatriantların reabilitasiyası üzrə göstərilən xidmətlər barədə məlumat verilib, görüşün nəticəsi üzrə müzakirələr aparılaraq müəssisə əməkdaşlarına tövsiyələr verilib.

The Ombudsman’s Subject-Matter Experts met with people repatriated from Syria
The Government of Azerbaijan continues phased and coordinated actions to repatriate its nationals from the Syrian Arab Republic. This year, such measures have resulted in the repatriation of a total of 16 people, including seven women and nine children, on 18 and 19 July, 2026.
The subject-matter experts (SMEs) of the Ombudsman held a meeting with those repatriates (returnees) accommodated in the Social Services Agency facility under the Ministry of Labor and Social Protection.
During the conversations, the SME evaluated the state of protection of their rights and learned their basic needs. They were informed of the Ombudsman’s mandate, including the protection of the rights of women and children.
Furthermore, the management of the facility briefed the Ombudsman’s experts about rehabilitation services provided for the returnees. The outcomes of the meeting were discussed, and facility staff were provided recommendations.