ƏƏSMN tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinə başçəkmə həyata keçirilib
15-07-2026 500 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) fəaliyyəti çərçivəsində ahılların hüquqlarının təmini məsələsini diqqətdə saxlayır.
Bu məqsədlə Ombudsmanın tapşırığı əsasında mütəmadi olaraq Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinə başçəkmələr həyata keçirilir.
Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsinə həyata keçirilən növbəti başçəkmə zamanı müəssisənin yaşayış korpuslarına, inzibati, həmçinin yataq və tibb otaqlarına baxış keçirilib, saxlanma şəraiti, qidalanma, habelə tibbi yardımın təşkili ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb.
Eyni zamanda, Ombudsmanın nümayəndələri tərəfindən müəssisənin sakinləri ilə görüşlər keçirilərək onların müvafiq müraciətləri qeydə alınıb, həmçinin Müvəkkilin səlahiyyətləri barədə ətraflı məlumatlar verilib.
Başçəkmə zamanı qidalanmanın təşkili, dərman preparatlarının saxlanılması və yararlılıq müddətinə riayət olunması, eləcə də müəssisənin bina və infrastrukturunun texniki vəziyyəti ilə bağlı əlavə tədbirlərin görülməsini zəruri edən məsələlər müəyyən edilib.
Həmçinin əvvəlki başçəkmələr çərçivəsində verilmiş tövsiyələrin icrası vəziyyəti yerində yoxlanılıb, fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq tövsiyələr verilib.
Başçəkmənin nəticələrinə əsaslanaraq müəyyən olunmuş bir sıra məsələlərin həlli istiqamətində ƏƏSMN-ə müraciət ediləcək.

A visit to the Social Service Facility for the Elderly of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population
15-07-2026 504 dəfə oxunub
Within the framework of activities, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan keeps the issue of ensuring the rights of the elderly in her focus.
To this end, upon the instructions of the Ombudsman, regular visits are conducted to the Social Service Facility for the Elderly of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population (MLSPP).
During the next visit conducted to the Social Service Facility for the Elderly by the National Preventive Group members within the framework of the Ombudsman’s National Preventive Mechanism activities, the residential blocks, administrative rooms, as well as bedrooms and medical rooms of the facility were inspected, and the living conditions, nutrition, as well as the current state and documentation regarding the organization of medical care were investigated.
At the same time, during the visit the Ombudsman's representatives met with the residents of the facility and recorded their appeals, and detailed information was provided about the mandate of the Commissioner.
During the visit, issues requiring necessary additional measures were identified in relation to the organization of nutrition, storage of pharmaceuticals and compliance with their expiration dates, as well as the technical condition of the facility's building and infrastructure.
Also, the status of the implementation of recommendations given during previous visits was checked on-site, and relevant recommendations were provided towards further improving the activities.
Based on the results of the visit, an appeal will be made to the MLSPP regarding the solution of a number of identified issues.