“Dövlətin və təsərrüfat subyektlərinin mənafelərinin müdafiəsində auditin rolu” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
25-06-2026 666 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) və Azərbaycan Respublikasının Auditorlar Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “Dövlətin və təsərrüfat subyektlərinin mənafelərinin müdafiəsində auditin rolu” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Azərbaycan Respublikasının Auditorlar Palatasının sədri, professor Vahid Novruzov, Ombudsman Aparatının və Auditorlar Palatasının əməkdaşları, xarici ölkələrin audit qurumlarının rəhbərləri, qeyri-hökumət təşkilatlarının və media subyektlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva açılış nitqi ilə çıxış edərək, audit institutunun şəffaflığın, hesabatlılığın, qanunun aliliyinin və məsuliyyətli idarəetmə mədəniyyətinin təmininə xidmət edən mühüm mexanizm olduğunu bildirib.
Müvəkkil güclü audit sisteminin dövlətin, təsərrüfat subyektlərinin və vətəndaşların qanuni mənafelərinin qorunmasına, ictimai resurslardan səmərəli istifadəyə və iqtisadi təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verdiyini qeyd edib.
Səbinə Əliyeva insan hüquqları baxımından audit sisteminin şəffaflığı və hesabatlılığı gücləndirdiyini, ictimai etimadı artırdığını, hüquq pozuntularının qarşısının alınmasına və sosial ədalətin təmin olunmasına xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Auditorlar Palatasının sədri, professor Vahid Novruzov giriş nitqi ilə çıxışı zamanı müasir auditin biznesin qorunması, inkişafı və davamlılığı üçün mühüm və qabaqlayıcı rola malik olduğunu qeyd edib.
Vahid Novruzov müstəqil audit sisteminin iqtisadi münasibətlər sistemində mühüm nəzarət mexanizmi kimi əhəmiyyət kəsb etməklə təsərrüfat subyektləri və mülkiyyətçilər arasında etimad körpüsü rolunu oynadığını diqqətə çatdırıb.
Sədr audit sisteminin hüquqi dövlətin iqtisadi dayaqlarından biri kimi dəyərləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, insan hüquqlarını qoruyan institusional infrastruktur elementi kimi çıxış etdiyini bildirib.
Konfransda bərabərlik hüququnun təmini və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması sahəsində Ombudsmanın fəaliyyəti, insan hüquqları və ictimai maraqların qorunması kontekstində audit sahəsində hüquqi məlumatlılığın artırılması, insan hüquqlarının qorunmasında auditin rolu, iqtisadi təhlükəsizlik və hüquqi şəffaflığın təminində auditin strateji əhəmiyyəti və digər mövzular üzrə məruzələr dinlənilib.

An international conference on the theme “Role of Audit in Protecting the Interests of State and Economic Entities” as held
25-06-2026 670 dəfə oxunub
The Ombudsman of Azerbaijan in collaboration with the Chamber of Auditors of Azerbaijan, organized an international coneference on the theme “Role of Audit in Protecting the Interests of State and Economic Entities.”
The event brought together Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan; Prof. Vahid Novruzov, Chairman of the Chamber of Auditors; staff members from both institutions; heads of foreign auditing organizations; and representatives from NGOs and the media.
During her opening remarks, Ombudsman stated that the audit institution is an important mechanism that serves to ensure transparency, accountability, the rule of law, and a culture of responsible governance.
The Ombudsman noted that a strong auditing system significantly contributes to protecting the legitimate interests of the state, business entities, and citizens; ensuring the efficient use of public resources; and strengthening economic security.
Sabina Aliyeva pointed out that from a human rights perspective, the auditing system strengthens transparency and accountability, increases public trust, and serves to prevent rights violations and ensure social justice.
In his introductory speech, the Chairman of the Chamber of Auditors, Prof. Vahid Novruzov, noted that modern auditing plays a vital and preventive role in the protection, development, and sustainability of business.
Vahid Novruzov pointed out that the independent auditing system acts as a bridge of trust between business entities and owners as a vital control mechanism within the system of economic relations.
The Chairman emphasized the importance of evaluating the audit system as one of the economic pillars of a legal state and stated that it functions as an element of institutional infrastructure protecting human rights.
At the conference, presentations were delivered on the Ombudsman's activities in ensuring the right to equality and preventing discrimination, raising legal awareness in the field of audit within the context of protecting human rights and public interests, the role of auditing in protecting human rights, the strategic importance of auditing in ensuring economic security and legal transparency, as well as other topics.