Ombudsmanın nümayəndələri repatriantlarla görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən repatriantların hüquqlarının müdafiəsi diqqətdə saxlanılır.
Azərbaycan Respublikasının hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində 2026-cı ilin 7, 9 və 11 iyun tarixlərində Suriya Ərəb Respublikasından qadınlar və uşaqlar olmaqla 23 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Ombudsmanın nümayəndələri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin müvafiq müəssisəsində yerləşdirilmiş həmin repatriantlarla görüş keçiriblər.
Görüş zamanı repatriantların sosial reabilitasiyası üzrə görülən işlər, habelə mövcud ehtiyacları öyrənilib, onların cəmiyyətə reinteqrasiyası və hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində tövsiyələr verilib. Bununla yanaşı, repatriantlar Ombudsmanın mandatı və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumatlandırılıb.

The employees of the Ombudsman Institution met with the repatriates
As a result of the phased and coordinated measures taken by the Government of Azerbaijan, 23 citizens of Azerbaijan, including women and children, were repatriated from the Syrian Arab Republic to our country on June 7, 9 and 11, 2026.
Representatives of the Ombudsman met with those repatriates who were placed in the relevant institution of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population.
During the meeting, the work done on the social rehabilitation of repatriates, as well as their current needs, was studied, and recommendations were made for their reintegration into society and protection of their rights. In addition, the repatriates were informed in detail about the Ombudsman’s mandate and activities.