Ombudsman İƏT-in Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının icraçı direktoru ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının (İƏT MDİHK) icraçı direktoru Hadi Bin Ali Al-Yaminin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva qonağa Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Sammitində iştirakına görə təşəkkür edib, beynəlxalq təşkilatlar və milli insan hüquqları təsisatları ilə əməkdaşlığın Ombudsman təsisatının fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb. O, İƏT MDİHK ilə formalaşmış səmərəli əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib.
Müvəkkil Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə insan hüquqları və humanitar vəziyyətin qiymətləndirilməsi məqsədilə Komissiyanın həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyanın nəticələrinə dair hesabatın beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilməsini müsbət qiymətləndirib.
Görüşdə, eyni zamanda, dünyada irqçilik, ayrı-seçkilik, dözümsüzlük, ikili standartlar və islamofobiya ilə mübarizədə beynəlxalq həmrəyliyin və birgə səylərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının icraçı direktoru Hadi Bin Ali Al-Yami səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirərək, Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Sammitinin yüksək səviyyədə təşkil olunmasını təqdir edib. O, Sammit çərçivəsində insan hüquqlarının müdafiəsinə dair aktual məsələlərin müzakirə olunduğunu, faydalı təcrübə mübadiləsinin aparıldığını qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin insan hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi sahəsində gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

The Ombudsman Meets with the Executive Director of the OIC IPHRC
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, has met with a delegation led by Hadi Bin Ali Al-Yami, the Executive Director of the Independent Permanent Human Rights Commission of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC-IPHRC).
During the meeting, Ombudsman Sabina Aliyeva expressed her gratitude to the guest for participating in the International Baku Summit of Ombudspersons. She emphasized that cooperation with international organizations and NHRIs remains one of the priority directions of the ombuds institution's activities, highly praising the fruitful partnership established with the OIC-IPHRC.
The Ombudsman positively assessed the presentation to the international community of the Commission’s report on the results of the fact-finding mission conducted to assess the human rights and humanitarian situation in the liberated territories following the Second Karabakh War.
The parties also underscored the critical importance of international solidarity and joint efforts in combating racism, discrimination, intolerance, double standards, and Islamophobia worldwide.
In his turn, His Excellency, Hadi Bin Ali Al-Yami expressed his gratitude for the warm reception and highly apprciated the organization of the international summit. He noted that the summit provided an important platform for discussing pressing human rights protection issues and facilitated a highly beneficial exchange of experiences.
The sides also exchanged views on prospects for future cooperation in the field of human rights promotion and protection.