Paytaxt və regionlarda uşaqların zorakılıqdan müdafiəsinə dair növbəti təlimlər keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın “Tərbiyə məqsədilə uşaqlara qarşı hər cür zorakılığın mənfi nəticələri haqqında maarifləndirmə tədbirlərinin kütləvi informasiya vasitələrini cəlb etməklə əhatə dairəsinin genişləndirilməsi”nə dair müvafiq yarımbəndinin icrasında iştirak edilməsi Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinə (Ombudsmana) tövsiyə olunub.
Bu məqsədlə, Ombudsman Aparatı və Elm və Təhsil Nazirliyinin əməkdaşlığı ilə paytaxt və regionlarda yerləşən ümumtəhsil məktəblərində psixoloq, müəllim və şagirdlərin iştirakı ilə “Uşaqların zorakılıqdan müdafiəsi”nə dair növbəti silsilə təlimlər keçirilib.
Cari ildə keçirilən təlimlərin davamı olaraq, Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları tərəfindən Bakı şəhərinin Yasamal rayonu 286 saylı, Nəsimi rayonu 240 saylı, Xətai rayonu 165 saylı, Qaradağ rayonu 110 saylı, Binəqədi rayonu 297 saylı, Nizami rayonu 129 və 61 saylı tam orta məktəblərində təlimlər təşkil edilib.
Bununla yanaşı, may ayı ərzində Ombudsmanın Regional mərkəzləri tərəfindən Quba rayonunda 8, Şəki şəhərində 2, Masallı rayonunda 2 və Yardımlı rayonunda yerləşən 1 təhsil müəssisəsində hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Təlimlərdə şagirdlərə uşaq hüquqlarına dair mövcud normativ hüquqi aktlar və hüquqi müdafiə vasitələri haqqında məlumat verilib, uşaqların ayrı-seçkilik, istismar, sui-istifadə, laqeyd rəftar və zorakılıqdan müdafiəsi, erkən nikah, uşaq əməyi, zərərli təsirlərdən qorunmasına dair təqdimatlar nümayiş etdirilib. Eyni zamanda, iştirakçılara Müvəkkilin 916 nömrəli Çağrı Mərkəzi barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, cari ildə Bakı şəhərində yerləşən ümumtəhsil məktəblərində 390, regionlarda isə 1670 nəfər olmaqla, ümumilikdə 2100-dən artıq şəxs keçirilmiş təlimlərdə iştirak ediblər.

The next trainings on the protection of children from violence were held in the capital and districts
09-06-2023 1457 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan was recommended to participate in the implementation of the relevant sub-paragraph titled "Educational events about the negative consequences of all kinds of violence against children for the purpose of education, involving media subjects on the expansion of the circle of the Ombudsman" of the "Action Plan for the Implementation of the Children's Strategy for 2020-2025", approved by the Presidential Order of 27 November, 2020.
To achieve this goal, a series of training sessions on "Protection of Children from Violence" were conducted in general public schools located in the capital and districts, in collaboration between the Ombudsman Office and the Ministry of Education and Science with the participation of psychologists, teachers, and students.
As a continuation of the training sessions held this year, training sessions were conducted by the staff of the Child Rights Protection Unit in various secondary schools in Baku, including secondary school No. 286 in Yasamal district, secondary school No. 240 in Nasimi district, secondary school No. 165 in Khatai district, secondary school No. 110 in Garadagh district, secondary school No. 297 in Binagadi district, and secondary schools No. 129 and 61 in Nizami district.
Furthermore, in May, the Ombudsman's Regional Offices conducted legal awareness-raising events in 8 schools in Guba district, 2 schools in Sheki city, 2 schools in Masalli district, and 1 educational institution in Yardimli district.
During the trainings, students were provided with information about the existing normative legal acts and legal protection mechanisms for child rights. The presentations were made on topics such as combating discrimination, abuse, exploitation, neglect, and violence against children, early marriage, child labor, and protection from harmful influences. The participants were also informed about the Ombudsman’s Call Center “916”.
It should be noted that in the current year, a total of over 2,100 people, including 390 in schools located in Baku and 1,670 in disctricts took part in the trainings.