Ombudsman Aparatı ilə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası arasında Memorandum imzalanıb
21-05-2026 1098 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı ilə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası arasında birgə əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb.
İmzalama mərasimində çıxışı zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva Memorandumun insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, xüsusilə əmək və sosial-iqtisadi hüquqların daha effektiv təmini və bu sahədə institusional əməkdaşlığın gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Müvəkkil Ombudsman təsisatı ilə həmkarlar ittifaqları arasında əməkdaşlığın insan hüquqlarının, əmək və sosial-iqtisadi hüquqların daha səmərəli müdafiəsi, pozulmuş hüquqların bərpası və hüquq mədəniyyətinin inkişafı baxımından önəm kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva imzalanan Memorandumun iki təsisat arasında əməkdaşlığın yeni mərhələsinin əsasını təşkil etməklə, mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə və əmək hüquqlarının müdafiəsi sahəsində müsbət təcrübələrin əldə olunmasına mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan ölkəmizin hərtərəfli inkişaf strategiyasının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirildiyini, insan hüquq və azadlıqlarının, o cümlədən əmək hüquqlarının etibarlı şəkildə qorunduğunu vurğulayıb. Bu sahədə önəmli rola malik olan Ombudsman institutu ilə səmərəli əməkdaşlıq həyata keçirilir.
Eyni zamanda, həmkarlar ittifaqları sistemində rəqəmsallaşma, elektron xidmətlərin genişləndirilməsi və üzvlər üçün daha əlçatan mexanizmlərin yaradılması istiqamətində görülən işlər, aparılan islahatlar, reallaşdırılan layihələr, həmçinin maarifləndirmə, gender bərabərliyinin və sağlam əmək mühitinin təmin olunması sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, Ombudsman Aparatı ilə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası arasında imzalanmış Memorandum çərçivəsində əmək hüquqları üzrə maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsi, hüquqi biliklərin artırılması, həssas qrupların hüquqlarının effektiv müdafiəsi, eləcə də əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.

The Ombudsman Office signed a Memorandum of Cooperation with the Azerbaijan Trade Unions Confederation
21-05-2026 1207 dəfə oxunub
The Ombudsman Office signed a Memorandum of Cooperation (MoC) with the Azerbaijan Trade Unions Confederation (ATUC).
During the signing ceremony, the Ombudsman Sabina Aliyeva noted that MoE is a crucial document facilitating effective protection of human rights, especially labor and social and economic rights, as well as for strengthening the institutional cooperation.
The Ombudsman also emphasized the importance of this bilateral document in terms of the restoration of violated rights and the development of legal culture.  Sabina Aliyeva said that the MoC will make a significant contribution  to further enhancing the existing relationships and sharing best practices in the field of labor rights protection by laying the foundation of a new phase between two institutions.
At the meeting, the ATUC Chairman, Sahib Mammadov, underlined the successfully implemented comprehensive development strategy founded by the National Leader, Heydar Aliyev, and the President, Ilham Aliyev, and that human rights, including labor rights, are robustly protected. Highly effective collaboration is implemented by the Ombudsman Office as an institution that plays an essential role in this field.
In addition, the ATUC Chairman outlined the measures undertaken by the confederation, including for the digitalization of the trade union system, the expansion of e-services and the establishment of more accessible mechanisms for its members, reforms, implemented projects, and public awareness-raising activities, the promotion of gender equality, and safe work environment.
The measures considered under the said MoC include conducting awareness-raising initiatives on labor rights, developing legal knowledge, effectively protecting of the rights of vulnerable groups, and advancing the labor legislation.