Ombudsman Slovakiya Milli Şurasının üzvlərini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva ölkəmizdə səfərdə olan Slovakiya Milli Şurasının üzvləri xanım Marcela Čavojovánı və xanım Zuzana Matějčkovánı qəbul edib.
Görüş zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva Azərbaycan və Slovakiya dövlətləri arasında sıx əlaqələrin mövcud olduğunu bildirib.
Ombudsman qonaqlara bu yaxınlarda ölkəmizə səfər edən slovakiyalı həmkarı ilə keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırladaraq, Azərbaycan və Slovakiyanın ombudsman institutları arasında mövcud olan dostluğa və tərəfdaşlığa əsaslanan əməkdaşlıq əlaqələri barədə məlumat verib.
Müvəkkil qonaqları mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Səbinə Əliyeva ötən illər ərzində mandatının genişləndirildiyini, bərabərlik hüququnun təmini və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması üzrə monitorinq qruplarının yaradıldığını, bu sahədə müsbət təcrübələrin əldə olunduğunu qeyd edib.
Slovakiya Milli Şurasının üzvləri Marcela Čavojová və Zuzana Matějčková öz növbələrində səmimi qəbula görə Ombudsmana təşəkkürlərini ifadə edib, iki ölkə arasında çoxşaxəli əlaqələrin uğurla davam etdirildiyini, Slovakiya şirkətlərinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdəki bərpa-quruculuq işlərində yaxından iştirak etdiyini bildiriblər.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər və gələcək əməkdaşlığın perspektivləri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

The Ombudsman convened with the Members of the National Council of the Slovak Republic
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, convened with Ms. Marcela Čavojová and Ms. Zuzana Matějčková, members of the National Council of the Slovak Republic, who are on an official visit in our country.
During the meeting, Ombudsman Sabina Aliyeva emphasized the existence of close relations between Azerbaijan and Slovakia.
The Ombudsman warmly recalled her recent meeting with her Slovak colleague, who visited our country, and informed the guests about the friendly relations established between the ombuds institutions of Azerbaijan and Slovakia.
The Ombudsman provided the guests with detailed information about the institution’s mandate and its activities in the field of the protection of human rights and freedoms.
The Ombudsman spoke about her mandate that was expanded over the years, monitoring groups on ensuring the right to equality and preventing discrimination created, and relevant best practices.
Members of the Slovak National Council, Marcela Čavojová and Zuzana Matějčková, in turn, thanked the  Ombudsman for the warm welcome and noted that multifaceted relations between the two countries continue to develop successfully, while Slovak companies are actively participating in the reconstruction and reconstruction work in the liberated territories of Azerbaijan.
Throughout the meeting, the parties broadly exchange their views on issues of mutual interest, and discussed prospects for future cooperation.