Ombudsman Aparatında Ulu Öndərin anadan olmasının 103-cü ildönümü münasibətilə anım tədbirləri keçirilib
08-05-2026 1555 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü münasibətilə anım tədbiri təşkil olunub.
Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın kollektivi Hökumət evində Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsini əbədiləşdirmək üçün ucaldılmış büstü ziyarət edib, büstün önünə əklil qoyulub.
Ombudsman çıxış edərək, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə gəlişi ilə ölkəmizdə gərgin siyasi-ictimai vəziyyətin aradan qaldırıldığını, bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən siyasəti kursun əsasının qoyulduğunu bildirib, respublikamızın hərtərəfli inkişafı istiqamətində kompleks islahatların aparıldığını qeyd edib.
Müvəkkil Ulu Öndərin rəhbərliyi altında müstəqil Azərbaycan dövlətinin yaradılması və inkişafında, eləcə də vətəndaşlarımızın hüquq və azadlıqlarının təmini və müdafiəsi də daxil olmaqla, bütün sahələrdə görülən işlərdən, mötəbər tribunalardan Azərbaycanın haqq səsinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırması istiqamətində atdığı addımlardan danışıb.
Səbinə Əliyeva Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkəmizdə insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mühüm institutların, o cümlədən Azərbaycanın Ombudsman təsisatının yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra Ombudsman Aparatının əməkdaşı Araz Əsgərli Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı qarşısında xilaskar missiyası mövzusunda çıxış edib.
Ombudsman Aparatının əməkdaşları Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin həyatından bəhs edən fotoşəkillərlə, eləcə də xüsusi stendlə tanış olublar.

The Ombudsman Office held commemorative events on the occasion of the 103rd birth anniversary of the National Leader
08-05-2026 1192 dəfə oxunub
The Ombudsman Office held a commemorative event on the occasion of the 103rd birth anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
Ombudsman Sabina Aliyeva and the staff visited the bust erected at the Government House to immortalize the dear memory of the National Leader Heydar Aliyev, and laid a wreath in front of the bust.
In her speech, the Ombudsman noted that the return to power of the architect of the independent Azerbaijani state, National Leader Heydar Aliyev, at the persistent call of the people, led to the restoration of political and social stability in Azerbaijan. She further emphasized that this period laid the foundation for the policy course successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and paved the way for the implementation of comprehensive reforms aimed at the country’s sustainable and all-round development.
The Ombudsman spoke about the significant achievements accomplished under the leadership of the National Leader Heydar Aliyev in the establishment and development of the independent Azerbaijani state, as well as in all spheres, including the promotion and protection of the rights and freedoms of citizens. She also highlighted the steps taken to convey Azerbaijan’s just voice to the international community through prestigious international platforms.
Sabina Aliyeva noted that, upon the initiative of the Great Leader Heydar Aliyev, important institutions in the field of human rights protection, including the Ombudsman institution of Azerbaijan, were established in the country.
Subsequently, an employee of the Ombudsman Office, Araz Asgarli, delivered a presentation on the saviour mission of the Great Leader before the Azerbaijani people.
Employees of the Ombudsman Office familiarised themselves with photos reflecting various stages of the rich life and legacy of the Great Leader Heydar Aliyev, as well as with a special exhibition stand dedicated to his memory.