Ombudsman Səbinə Əliyeva Monteneqro Ombudsmanı Sinişa Byekoviç ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Monteneqro Ombudsmanı Sinişa Byekoviç ilə görüşüb.
Görüş zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva qonağa insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Müvəkkil ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, bərabərlik hüququnun təmin edilməsi, uşaq hüquqlarının, miqrantların, eləcə də əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və digər istiqamətlər üzrə mandatının genişləndirildiyini, qeyd olunan istiqamətlər üzrə müstəqil monitorinq mexanizmi funksiyalarını həyata keçirmək səlahiyyətinin verildiyini bildirib.
Səbinə Əliyeva bərabərlik hüququnun təmin edilməsi və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması məqsədilə yaradılmış monitorinq qruplarının fəaliyyəti və əldə olunmuş müsbət təcrübələr barədə qonaqlara geniş məlumat verib.
Eyni zamanda, Müvəkkil ötən il Monteneqroda baş vermiş hadisələr zamanı Azərbaycan vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiəsi sahəsində göstərdiyi operativ dəstəyə görə Sinişa Byekoviçə bir daha təşəkkürünü ifadə edib.
Öz növbəsində Monteneqro Ombudsmanı Sinişa Byekoviç səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya minnətdarlığını bildirib təsisatlar arası əməkdaşlığın gələcəkdə daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər və gələcək əməkdaşlığın perspektivləri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

29-04-2026 761 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, had convened with Mr. Siniša Bjeković, the Protector of Human Rights and Freedoms of Montenegro (Ombudsman).
During the meeting, the Ombudsman, Ms. Sabina Aliyeva, provided detailed information to her colleague about her activities in the field of protecting human rights and freedoms.
The Azerbaijani Ombudsman spoke about her mandate extended in the fields of anti-discrimination, ensuring equality, and protection of the rights of children, and migrants, as well as persons with disabilities and other fields, as well as being empowered to act as an independent monitoring mechanism in the said directions.
Ms. Sabina Aliyeva also informed the delegation members about the work of the independent monitoring groups created to ensure equality and prevent discrimination as well as the best practices in these fields.
In addition, the Azerbaijani Ombudsman once again expressed her gratitude to her Montenegrin colleague for the prompt support provided in protecting the rights of citizens of Azerbaijan in relation to the events that occurred in Montenegro last year.
In his turn, the Ombudsman of Montenegro, Mr. Siniša Bjeković, thanked the Azerbaijani Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva for the warm reception and hospitality, emphasizing that there is significant potential to further develop cooperation between the two ombudsman institutions.
The parties also engaged in a broad exchange of ideas regarding other issues of mutual concern and discussed avenues for further strengthening future collaboration.