Kəlbəcərdə mülki şəxsin minaya düşməsi ilə bağlı Ombudsmanın reaksiyası
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərində basdırılmış minalar və partlamamış hərbi sursatlar mülki şəxslərin həyatına ciddi təhlükə yaratmaqda davam edir.
Belə ki, cari il iyulun 13-də Kəlbəcər rayonunun Seyidlər kəndi ərazisində fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan azərbaycanlı mülki şəxs mina partlayışı nəticəsində xəsarət almışdır.
Ermənistanın ölkəmizə qarşı törətdiyi mina terroru hərbi qulluqçularımızın və mülki şəxslərin həyatını itirməsinə və ya yaralanmasına səbəb olur, eyni zamanda, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıdışını ləngidir, sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyətinə, bölgədə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işlərinə maneə yaradır.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində minaların basdırılması və minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrinin verilməməsi Ermənistanın beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə hörmətsizliyinin açıq nümayişidir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, aidiyyəti beynəlxalq təşkilatları Ermənistanın mina terrorunun dayandırılması, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə basdırılmış minaların dəqiq xəritələrinin ölkəmizə təhvil verilməsi ilə bağlı qəti addımlar atmağa çağırıram.

The Ombudsman's Reaction regarding the civilian's stepping on a landmine in Kalbajar
The existence of mines and unexploded military ordinance planted by Armenia on Azerbaijani territories continues to pose a serious threat to the lives of civilians.
Thus, on July 13 of this year, in the area of Seyidler village, Kalbajar district, an Azerbaijani civilian engaged in private entrepreneurship was injured as a result of a landmine explosion.
Armenia's mine terrorism committed against our country leads to the loss or injury of our military servicemen and civilians. Furthermore, it hinders the return of former IDPs to their native lands and creates obstacles for activities of business entities' as well as for the implementation of reconstruction and rehabilitation efforts in the region.
The planting of mines in the Azerbaijan’s liberated territories and the refusal to provide accurate minefield maps are clear manifestation of Armenia's disrespect for the norms and principles of international law and international humanitarian law.
As the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, I call on relevant international organizations to take decisive steps in urging Armenia to put an end to the mine terror and promptly provide accurate maps of our mined areas liberated from occupation.