Ombudsman Aparatında Qazaxıstanın bir qrup dövlət qulluqçusu ilə görüş keçirilib
Ombudsman Aparatında Qazaxıstanın bir qrup dövlət qulluqçusu, Qazaxıstan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının magistrantları üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası tərəfindən təşkil olunan təlim-təcrübə proqramının iştirakçıları ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Ombudsman Aparatının şöbə müdirləri Aynur Həmidova və Lamiyə Zeynalova, sektor müdirləri Raidə Əmirbəyova və Aytən Tarverdiyeva Azərbaycan Ombudsmanının insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində fəaliyyəti barədə qonaqlara ətraflı məlumat veriblər.
İştirakçılar Müvəkkilin Milli Preventiv Mexanizm mandatı, əlilliyi olan şəxslərin və uşaqların hüquqlarının müdafiəsi, informasiya əldə etmək hüququnun təmini istiqamətində görülən işlər, bərabərlik hüququnun təmin edilməsi və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması istiqamətlərində həyata keçirdiyi müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyaları barədə məlumatlandırılıb.
Daha sonra Ombudsman Aparatı tərəfindən informasiya əldə etmək hüququnun təmini ilə bağlı hazırlanmış videoçarx nümayiş olunub, eləcə də iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting was held at the Ombudsman Office with a group of civil servants from Kazakhstan
A meeting was held at the Ombudsman Office with a group of civil servants from Kazakhstan, who are participants of a training and internship program organized by the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan for master's students of the Academy of Public Administration under the President of Kazakhstan.
During the meeting, heads of departments of the Ombudsman Office, Aynur Hamidova and Lamiya Zeynalova, as well as sector heads Raida Amirbeyova and Ayten Tarverdiyeva, provided the guests with detailed information about the activities of the Azerbaijani Ombudsman in the field of protecting human rights and freedoms.
The participants were informed about the Ombudsman’s National Preventive Mechanism mandate, the protection of the rights of persons with disabilities and children, efforts to ensure the right to access information, as well as the functions of the independent monitoring mechanism implemented to guarantee equality and prevent discrimination.
Afterwards, a video prepared by the Ombudsman Office on ensuring the right to access information was presented. The participants’ questions were answered, and an exchange of views took place.