Ombudsman Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının illik konfransı çərçivəsində “Rəqəmsal məkanda insan hüquqlarının müdafiəsi və təşviqində milli insan hüquqları təsisatlarının rolu” mövzusunda keçirilmiş tədbirdə iştirak edib
02-04-2026 886 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının (GANHRI) illik konfransı çərçivəsində “Rəqəmsal məkanda insan hüquqlarının müdafiəsi və təşviqində milli insan hüquqları təsisatlarının rolu” mövzusunda keçirilmiş tədbirdə iştirak edib.
Alyansa üzv ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbər və nümayəndələrinin də iştirak etdiyi tədbirdə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva ölkəmizdə rəqəmsallaşma proseslərinin sürətləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
S.Əliyeva Azərbaycanın Ombudsman təsisatının rəqəmsal məkanda insan hüquqlarının qorunmasına xüsusi əhəmiyyət verdiyini bildirib, 2025-ci il üzrə illik məruzəsində insan hüquqlarının rəqəmsal mühitdə daha effektiv müdafiəsinin təmini məqsədilə bir sıra mühüm təkliflərin irəli sürüldüyünü qeyd edib.
GANHRI-nin Cenevrə şəhərində keçirilən illik iclası çərçivəsində Ombudsman Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Rəqəmsal dövrdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi: Azərbaycan Milli İnsan Hüquqları Təsisatının praktik yanaşmaları” mövzusunda tədbir təşkil olunub.
Türkiyə, Özbəkistan, Qırğızıstan, Bosniya və Herseqovina, Filippin, Tayland, İtaliya, Gürcüstan, Pakistan, Slovakiya, Maldiv və digər ölkələrin milli insan hüquqları təsisatları və Cenevrədəki diplomatik nümayəndəliklərinin də iştirak etdiyi tədbirdə açılış nitqi ilə çıxışı zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva fəaliyyətində uşaq hüquqlarının müdafiəsinin prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu, son illərdə rəqəmsal məkanda uşaqların təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlərə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib.
Müvəkkil monitorinq fəaliyyəti çərçivəsində ölkədə uşaq hüquqlarının təmini vəziyyətinin qiymətləndirildiyini, mövcud problemlərin, o cümlədən rəqəmsal mühitlə bağlı çətinliklərin araşdırıldığını və müvafiq qurumlara tövsiyələrin verildiyini diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıqda uşaqlar üçün internetdən təhlükəsiz istifadə və rəqəmsal mühitdə mövcud olan risklərlə bağlı bir sıra maarifləndirici tədbirlərin təşkil edildiyini bildirib.
Ombudsman, həmçinin uşaq hüquqları sahəsində beynəlxalq təşkilatlar və digər ölkələrin milli insan hüquqları təsisatları ilə fəal əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, Avropa Uşaq Ombudsmanları Şəbəkəsi çərçivəsində müntəzəm olaraq təcrübə mübadiləsinin aparıldığını bildirib.
Sonra Bosniya və Herseqovinanın Ombudsmanı, beynəlxalq ekspert Jasminka Dzhumhur çıxış edərək, Azərbaycan Ombudsmanının təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirdə müzakirə olunan mövzunun aktuallığı, bu sahədə mövcud beynəlxalq təcrübə və təmsil etdiyi ölkədə uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində əldə olunan nailiyyətlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Daha sonra tədbirdə iştirak edən Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Avropa Şəbəkəsinin (ENNHRI) baş katibi Debbi Kohner və Slovakiya Ombudsmanı Robert Dobrovodski çıxış edib, rəqəmsal mühitdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən fəaliyyətdə milli insan hüquqları institutlarının rolu və tətbiq olunan praktiki yanaşmalar barədə iştirakçıları məlumatlandırıblar.
Tədbir zamanı Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdir müavini Nuriyyə Məmmədova “Rəqəmsal mühitdə uşaq hüquqlarının qorunmasında Azərbaycan təcrübəsi və praktik yanaşmalar” mövzusunda təqdimatla çıxış edib, müvafiq sahədə Azərbaycan Ombudsmanının əldə etdiyi müsbət təcrübələr barədə məlumat verib.
Tədbirdə, həmçinin Ombudsman Aparatı tərəfindən hazırlanmış uşaqların rəqəmsal mühitdə qorunmasına dair maarifləndirici videoçarx nümayiş etdirilib, mövzu üzrə geniş fikir mübadiləsi aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.

Ombudsman participated in the event on the “Role of NHRIs in Promoting and Protecting Human Rights in the Digital Space” held within the GANHRI Annual Meeting
02-04-2026 889 dəfə oxunub
Ombudsman participated in the event on  the “Role of NHRIs in Promoting and Protecting Human Rights in the Digital Space” held within the GANHRI Annual Meeting
Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the event on the “Role of NHRIs in Promoting and Protecting Human Rights in the Digital Space” held within the GANHRI Annual Meeting in Geneva.
Speaking at the event, attended by the ombudspersons, heads and representatives of  the member NHRIs of other countries, the Ombudsman provided information about measures taken to accelerate the digitalization process in Azerbaijan.
S. Aliyeva emphasized the priority accorded by the Ombudsman Institution of Azerbaijan to the protection of human rights in the digitalized era, noting that several siginificant recomendations were proposed that are included in the 2025 Annual Report to further effective protection of human rights in the digital era.
Within the framework of the annual meeting, a side event titled “Protection of Child Rights in the Digital Age: Practical Approaches of the NHRI of Azerbaijan” was organized at the initiative of Ombudsman Sabina Aliyeva.
At the event, which was attended by NHRIs of Türkiye, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Bosnia and Herzegovina, the Philippines, Thailand, Italy, Georgia, Pakistan, Slovakia, the Maldives, and other countries, as well as diplomatic missions based in Geneva, the Ombudsman, in her opening remarks, emphasized that the protection of children’s rights is one of the priority areas of her activities and noted that, in recent years, particular attention has been paid to issues related to children’s safety in the digital environment.
The Ombudsman noted that, within the framework of her monitoring activities, the situation regarding the protection of children’s rights in the country is assessed, existing challenges, including those related to the digital environment, are examined, and relevant recommendations are submitted to the competent authorities.
She noted that, in cooperation with state institutions and civil society organizations in Azerbaijan, a number of awareness-raising activities have been organized for children on the safe use of the internet and the risks present in the digital environment.
The Ombudsman also noted that there is active cooperation in the field of children’s rights with international organizations and NHRIs of other countries, and that regular exchanges of experience are carried out within the framework of the European Network of Ombudspersons for Children.
Subsequently, during her speech, the Ombudsman of Bosnia and Herzegovina, international expert Jasminka Džumhur, stressed the relevance of the topic discussed at the initiative of the Ombudsman of Azerbaijan, the existing international practices in this field, and the achievements made in the protection of children’s rights in her country.
Following this, the Secretary-General of the ENNHRI, Debbie Kohner, and the Ombudsman of Slovakia, Robert Dobrovodský, also delivered remarks, talking about the NHRI’s role and the practical approaches applied in the protection of children’s rights in the digital environment.
During the event, Nuriye Mammadova, Deputy Head of the Department for Cooperation with International Organizations and Civil Society Institutions at the Ombudsman Office, made a presentation titled “Azerbaijan’s Experience and Practical Approaches in Protecting Child Rights in the Digital Space,” providing information on the positive practices achieved by the Ombudsman of Azerbaijan in this field.
During the event, the Ombudsman Office also presented an awareness-raising video focused on the protection of children in the digital environment. In addition, a broad exchange of views took place on the topic, and participants’ questions were answered accordingly.