01-04-2026 1172 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının (GANHRI) Cenevrə şəhərində keçirilən növbəti illik iclasında iştirak edib.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbər və nümayəndələrinin, habelə beynəlxalq təşkilatların təmsilçilərinin və ekspertlərin də iştirak etdiyi tədbirdə Ombudsman çıxış edib, gündəliyə daxil olan məsələlər müzakirə olunub.
Müvəkkil illik iclas çərçivəsində Özbəkistan Ombudsmanının təşkilatçılığı ilə “Rəqəmsal məkanda insan hüquqlarının müdafiəsi: MİHT-lərin müsbət təcrübələri” mövzusunda keçirilmiş tematik sessiyada da çıxış edərək, müvafiq sahədə ölkəmizdə həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verib.
Ombudsman Azərbaycanda rəqəmsal idarəetmə və süni intellekt sahəsində mühüm addımların atıldığını, ölkə Prezidenti tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva Azərbaycan Ombudsmanının fəaliyyətində süni intellektin tətbiqi imkanlarının araşdırıldığını, süni intellektin məlumatların təhlili prosesində səmərəliliyinin artırılması üzrə faydalı ola biləcəyini qeyd edib.
Müvəkkil süni intellektin informasiyaya çatımlılığa təsirini nəzərə alaraq, informasiya əldə etmək hüququnun təmin olunmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O, ölkəmizdə Ombudsmanın informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarəti həyata keçirdiyini, bu sahədə şikayətlərin araşdırıldığını və Ombudsmanın protokol tərtib etmək səlahiyyətinin olduğunu qeyd edib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva, həmçinin GANHRI-nin illik iclası çərçivəsində keçirilmiş “Müsbət təcrübələr mübadiləsi: köç vəziyyətində olan şəxslər” adlı tədbirdə çıxış edib, Azərbaycanın uzun illər münaqişədən əziyyət çəkdiyini bildirib. Müvəkkil hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinin həyata keçirildiyini və keçmiş məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına təhlükəsiz, könüllü və ləyaqətli qayıdışının təmin olunması istiqamətində ardıcıl tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib.
Müvəkkil qaçqınların, miqrantların, sığınacaq axtaran şəxslərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinin fəaliyyətinin mühüm istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib. O, Milli Preventiv Qrup tərəfindən və müstəqil monitorinq mexanizmlərinin fəaliyyəti çərçivəsində bu sahədə monitorinqlərin aparıldığını, müvəqqəti yerləşdirmə mərkəzlərinə başçəkmələrin həyata keçirildiyini, saxlanılan şəxslərlə görüşlər keçirərək onların hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırıldığını bildirib.

Ombudsman participated in the GANHRI 2026 Annual Meeting
A delegation led by the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the 2026 Annual Meeting of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) held in Geneva.
The Ombudsman spoke at this event, which brought together heads and representatives of other countries, as well as representatives of international organizations and experts. The agenda topics were discussed.
Within the framework of the annual meeting, the Ombudsman also delivered a speech during a side event on “Protection of Human Rights in the Digital Space: Experiences and Best Practices of National Human Rights Institutions,” organized by the Ombudsman of Uzbekistan, providing detailed information on the activities carried out in this field in our country.
The Ombudsman noted that significant steps have been taken in Azerbaijan in the fields of digital governance and artificial intelligence and brought to attention that the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028” and the “Action Plan for Accelerating Digital Development in the Republic of Azerbaijan for 2026–2028” have been approved by the President of the country.
Sabina Aliyeva noted that the possibilities of applying AI in the activities of the Ombudsman of Azerbaijan are being explored, emphasizing that AI could be beneficial in increasing efficiency in the data analysis process.
The Ombudsman emphasized the significant importance of ensuring the right of access to information, taking into account the impact of AI on information accessibility. She noted that in Azerbaijan, the Ombudsman exercises oversight over information holders’ compliance with the requirements arising from the Law of the Republic of Azerbaijan “On Access to Information,” investigates complaints in this area, and has the authority to draw up protocols.
Ombudsman Sabina Aliyeva also addressed the event titled “Exchange of Good Practices: People on the Move,” held within the framework of the GANHRI Annual Meeting. She highlighted that Azerbaijan has suffered from conflict for many years. The Ombudsman also noted that large-scale restoration and reconstruction efforts are currently being carried out in the liberated territories and that consistent measures are being taken to ensure the safe, voluntary, and dignified return of formerly internally displaced persons to their homes.
The Ombudsman noted that the protection of the rights of refugees, migrants, asylum seekers, and stateless persons is one of the key areas of her activities. She stated that monitoring activities are carried out by the National Preventive Group, as well as within the framework of independent monitoring mechanisms, including visits to temporary accommodation centers and meetings with detained persons to assess the protection of their rights.