ƏƏSMN tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin vəzifəli şəxsləri üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirilib
20-02-2026 1540 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin vəzifəli şəxsləri və Agentliyin tabeli qurumlarının rəhbərləri üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova informasiya əldə etmək hüququ sahəsində beynəlxalq və milli qanunvericiliyin tələbləri, eləcə də dövlət orqanları və digər informasiya sahiblərinin bu istiqamətdə daşıdıqları vəzifələri barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən Müvəkkilin informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarət funksiyaları, həmçinin qanunvericiliyin tələblərinin pozulduğu təqdirdə Ombudsmanın protokol tərtib etmək səlahiyyətinə dair məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Tədbirin gedişində mövzuya dair hazırlanmış videoçarx nümayiş olunub, informasiya əldə etmək hüququnun təşviqinə xidmət edən maarifləndirici çap materialları və metodiki vəsaitlər haqqında təqdimat edilib.
Tədbirin sonunda mövzu üzrə iştirakçıları maraqlandıran suallar Ombudsman Aparatının nümayəndələri tərəfindən cavablandırılıb.

The officials of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population were trained about the “Protection of the Right to Access Information”
20-02-2026 1434 dəfə oxunub
The officials of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, as well as the heads of its subordinate institutions, were trained about how to protect the right to access information. The training was initiated by Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan.
During the training, Lamiya Zeynalova, Head of the Department for the Protection of the Right to Access Information of the Ombudsman Office, informed the trainees about the international and national legal frameworks in the field of access to information, as well as about the duties of state authorities and other information holders in this regard.
Subsequently, trainers from the Ombudsman Office informed the participants about the Commissioner’s supervisory functions in monitoring the fulfillment by information holders of the obligations arising from the Law of the Republic of Azerbaijan “On Access to Information,” as well as about the Ombudsman’s authority to draw up administrative offence protocols in cases where the requirements of the legislation are violated.
During the event, a relevant video clip was demonstrated, and a presentation was delivered on educational materials and methodological guides to promote the right to access information.