Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində dövlət uşaq müəssisələrində uşaq hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti araşdırılıb
19-02-2026 827 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm (MPM) fəaliyyəti çərçivəsində dövlət uşaq müəssisələrində uşaq hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti mütəmadi olaraq monitorinq edilir.
Həyata keçirilən növbəti başçəkmələr çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən Elm və Təhsil Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt şəhəri internat tipli gimnaziyaya və Sumqayıt şəhər general M.Əsədov adına inteqrasiya təlimli internat tipli gimnaziyaya başçəkmələr təşkil olunub.
Başçəkmələrinin keçirilməsində məqsəd müəssisədə saxlanılan uşaqlarla rəftar və onların hüquqlarının təmini məsələlərinin, yaradılmış şəraitin araşdırılması, göstərilən xidmətlərin keyfiyyəti və normalara uyğunluq vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Aparılmış monitorinqlər zamanı bir sıra nöqsanlar aşkar edilib.
Sumqayıt şəhər internat tipli gimnaziyanın yataqxana korpusunun bir hissəsinin əvvəlki dövrlərdə müxtəlif sosial ehtiyaclarla əlaqədar istifadə olunması nəticəsində binanın yalnız məhdud hissəsinin şagirdlərin istifadəsinə ayrılması onların müvafiq yaşayış şəraiti ilə təmin olunmaq hüququnun tam şəkildə təmin edilmədiyini göstərir.
Bundan əlavə, yataqxana korpusunda hamam otağı nəzərdə tutulmasına baxmayaraq, həmin otağın istifadəyə yararsız vəziyyətdə olması, əsas tədris korpusunda sanitar qovşaqların çatışmazlığı müşahidə olunub. Eləcə də gigiyena normalarına əməl edilməsi və uşaqların sağlam mühitdə təhsil hüququnun təmin olunması baxımından ehtiyacları ilə bağlı vəziyyət qiymətləndirilib.
General M.Əsədov adına inteqrasiya təlimli internat tipli gimnaziyada isə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların təhsil prosesinə real və effektiv inteqrasiyanı təmin edən mexanizmlərin və xüsusi inteqrasiya qruplarının yaradılmadığı müəyyən olunub. Bu vəziyyət inklüziv təhsil hüququnun tam şəkildə həyata keçirilməsinə maneə yaratmaqla yanaşı, həmin kateqoriyadan olan uşaqların bərabər imkanlardan istifadə hüququnun məhdudlaşmasına səbəb olur.
Hər iki müəssisədə aparılmış araşdırma zamanı uşaqların geyim və ayaqqabı təminatının Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 17 yanvar 1994-cü il tarixli 15 nömrəli Qərarı ilə müəyyən edilmiş normalara tam uyğun həyata keçirilmədiyi aşkar olunub. Belə ki, bəzi hallarda təminatın gecikdirildiyi, eləcə də nəzərdə tutulmuş say və çeşid üzrə çatışmazlıqların mövcud olduğu müəyyən edilib.
Başçəkmələrinin yekununda müəssisələrinin rəhbərliyinə aşkar edilmiş halların aradan qaldırılması, uşaqların hüquq və qanuni mənafelərinin daha etibarlı qorunması məqsədilə maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi, yaşayış və təhsil şəraitinin yaxşılaşdırılması, sanitariya-gigiyena normalarına tam riayət olunması, habelə inklüziv mühitin formalaşdırılması ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən verilmiş tövsiyələrin icra vəziyyəti nəzarətdə saxlanılacaq, eyni zamanda, uşaqların hüquqlarının təmin olunması istiqamətində müvafiq başçəkmələrin həyata keçirilməsi davam etdiriləcəkdir.
Başçəkmələrin nəticələri ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinə müraciət olunacaq.

The situation of child rights protection was investigated in state-run child care institutions under the Ombudsman’s NPM activities
19-02-2026 831 dəfə oxunub
The situation of child rights protection in state child care institutions is regularly monitored under the National Preventive Mechanism (NPM) mandate of the Ombudsman of Azerbaijan.
The Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) conducted recent monitoring visits to two boarding facilities in Sumgait city under the Ministry of Science and Education, such as the Boarding-Type Gymnasium and the Integrated Education Boarding-Type Gymnasium named after General M. Asadov.
The purpose of the visits was to assess the treatment of the children accommodated in these institutions and the protection of their rights, to examine their conditions, and to evaluate the quality and compliance of services with recognized standards.
During the monitoring visits, several shortcomings were identified.
In the Sumgait Boarding-Type Gymnasium, it was found that before a part of the dormitory building was used for various social purposes; consequently, it limited their place capacity, which resulted in partial assurance of the right to adequate living conditions of students.
In addition, a bathroom in the dormitory building was found to be in unusable condition, and the main academic building lacked sanitary facilities. The compliance of hygiene standards and the current needs of children were assessed in the context of the right to education in a healthy environment.
Likewise, the NPG members found no effective mechanisms or specialized integration groups in the Integrated Education Boarding-Type Gymnasium named after General M. Asadov in order to ensure the genuine and effective inclusion of children with special needs in the learning process. Subsequently, this hinders the full enjoyment of these children of the right to inclusive education, along with restricting their right to equal opportunities.
During the assessment conducted in both boarding institutions, it was found that the clothing and footwear supply for children was not fully implemented in line with the norms established by Decision No. 15 of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan dated 17 January 1994 as in some cases the supply was delayed, and the quantity and variety of items were found inadequate.
At the end of the visits, relevant recommendations were made to the management of both institutions for addressing shortcomings and more effective protection of children’s rights and legitimate interests. The recommendations were about to strengthen the material and technical infrastructure, improve living and educational conditions, ensure full compliance with sanitary and hygiene standards, and foster an inclusive environment.
This must be noted that the implementation of the recommendations made by the Ombudsman’s NPG will be followed up and similar monitoring visits to investigate child rights protection will be continued.
The official communication will be addressed to the Ministry of Science and Education regarding the results of the visits.