Ombudsman BDU-nun Hüquq fakültəsində keçirilmiş magistr dissertasiyalarının müdafiəsinə rəhbərlik edib
14-07-2023 1627 dəfə oxunub
Ombudsman BDU-nun Hüquq fakültəsində keçirilmiş  magistr dissertasiyalarının müdafiəsinə rəhbərlik edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsində “İnsan hüquqları” ixtisaslaşması üzrə magistr dissertasiyalarının müdafiəsi üçün yaradılmış ixtisaslaşdırılmış Elmi Şuraya sədrlik edib.
Aktual mövzulara həsr olunan dissertasiya işləri Hüquq fakültəsinin “İnsan hüquqları və informasiya hüququ” UNESCO kafedrasında professor-müəllim heyətinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan və ingilis dillərində yerinə yetirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Əliyevanın sədrliyi ilə keçirilən müdafiə prosesində 5 magistrantın dissertasiya işləri müdafiəyə təqdim edilib.
Məruzələrdən sonra Ombudsman və Şura üzvləri tərəfindən magistrantlara suallar verilib, rəy və mülahizələr oxunub, eyni zamanda, mövzu üzrə praktiki məsələlərin müzakirəsi aparılıb. Yekunda dissertasiya işləri müsbət qiymətləndirilib və insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə elmi tədqiqatların davam etdirilməsi məqsədilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin zəruri olduğu bildirilib.
S.Əliyeva magisrantların hər birini təbrik edib və onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra Ombudsmanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan dilində və xarici dillərdə hazırlanmış maarifləndirici nəşrlər, o cümlədən “Genderə giriş” mühazirələr toplusu kitabı və “BMT-nin Biznes və İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Prinsiplərinə ümumi baxış” adlı vəsait Hüquq fakültəsinin dekanlığına və kafedraya təqdim olunub.

The Ombudsman led the defense of master dissertations held at the Law Faculty of the Baku State University (BSU)
14-07-2023 1525 dəfə oxunub
The Azerbaijani Ombudsman led as the Chairperson of the specialized Scientific Council created for the defense of master's dissertations in the specialization of "Human Rights" at the Law Faculty of the Baku State University (BSU).
The dissertations written in both Azerbaijani and English languages, dedicated to current topics were carried out under the leadership of the professor-lecturers team at the UNESCO Chair on "Human Rights and Information Law" of the Law Faculty.
During the defense process held under the leadership of the Ombudsman of Azerbaijan, Ph.D. in Law Sabina Aliyeva, five master students presented their dissertation works.
After the presentations, the Ombudsman and members of the Council asked questions to the master students, opinions and arguments have been read, and also practical issues related to the topic were discussed. Overall, the dissertation works were evaluated satisfactory. It was also emphasized that further collaboration should be expanded for the purpose of continuing scientific research on the protection of human rights.
S.Aliyeva congratulated each of students and wished them success in their future endeavors.
In conclusion, informative publications prepared in Azerbaijani and foreign languages, including the compilation of lectures "Introduction to Gender" and the document titled "An Overview of the UN Guiding Principles on Business and Human Rights", prepared at the initiative of the Ombudsman, were presented to the Dean's Office and the Chair of the Law Faculty.