Ombudsman “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun layihəsinin müzakirəsində iştirak edib
28-01-2026 1422 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli Məclisdə “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun layihəsinin müzakirəsində iştirak edib.
Müvəkkil çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, ölkənin Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən daima bu istiqamətdə kompleks islahatların həyata keçirildiyini, uşaqların layiqli həyat səviyyəsinin təmini sahəsində mühüm nailiyyətlərin əldə edildiyini diqqətə çatdırıb.
S.Əliyeva qanun layihəsinin hazırlanmasını yeni ictimai münasibətlərin tənzimlənməsi baxımından normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi məqsədilə atılan mühüm addım kimi qiymətləndirib. O, qanun layihəsində əks olunmuş müddəaların Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Uşaq Hüquqları Komitəsinin Azərbaycan Respublikası Hökümətinin dövri məruzələri üzrə bu istiqamətdə verdiyi tövsiyələrinin icrası baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Müvəkkil çıxışı zamanı "Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında" Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklər nəticəsində Ombudsmanın mandatının genişləndirildiyi, “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarının həyata keçirilməsi səlahiyyətinin qüvvədə olan “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda da təsbit olunduğunu diqqətə çatdırıb.
S.Əliyeva qanun layihəsinə və digər əlaqəli normativ hüquqi akt layihələrinə Ombudsman tərəfindən təqdim edilmiş təkliflərin aidiyyəti qurumlar tərəfindən nəzərə alındığını vurğulayıb. Ombudsman tərəfindən verilən təkliflərdə eyni zamanda layihənin  ölkəmizin qoşulduğu BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyası və onun Fakultativ Protokollarının müddəalarına uyğunluğunun təmin olunduğu qeyd edilib. Eyni zamanda, Ombudsmanın illik məruzələrində  bu sahədə qanunvericiliyə müvafiq dəyişikliklərin edilməsi ilə bağlı təkliflər irəli sürüldüyü bildirilib.
Ombudsman layihədə əks olunan normaların uşaqların çətin həyat şəraitinə düşməsinin qarşısının alınması, onların sosial müdafiəsinin təmin edilməsi, uşaqlar barədə icraatın həyata keçirilməsi zaman onların üstün mənafelərinin nəzərə alınması, onlara qarşı zorakılıqla mübarizənin təkmilləşdirilməsi, ümumilikdə uşaqların hüquqlarının daha səmərəli təmini baxımından zəruri olduğunu vurğulayıb.
Qanun layihəsinin müzakirəsində Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova çıxış edərək uşaqların hüquqlarının təmin olunması sahəsində mövcud çağırışlar, habelə normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinin vacibliyi barədə fikirlərini bölüşüb.
Müzakirə zamanı qanun layihəsinin müddəaları, uşaqların hüquq və azadlıqlarının daha effektiv təmin edilməsinə yönəlmiş mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi, dövrün tələblərinə cavab verən hüquqi tənzimləmənin formalaşdırılması, habelə milli qanunvericiliyin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

The Ombudsman participated in the discussions of the new draft bill on the children’s rights of the Republic of Azerbaijan
28-01-2026 1319 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the parliamentary discussions of the new draft bill on the rights of children of the Republic of Azerbaijan.
The Ombudsman in her speech highlighted the relevant complex reforms consistently carried out by the country’s president, Ilham Aliyev, and the First Vice-President and the President of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, and the significant accomplishments in child well-being.
From the point of regulating new social relations, S. Aliyeva highly appreciated the development of a new draft bill, which aims to improve the regulatory basis. She also underlined that the provisions in the new draft bill are very important in terms of  the implementation of the recommendations to the state periodic reports made by the UN Committee on the Rights of the Child (CRC).
The Commissioner reiterated the expansion of her mandate to function as an independent monitoring mechanism for the monitoring and promotion of the implementation of the UNCRC by amending the Constitutional Law on the Ombudsman, which was also provided for in the current Law of the Republic of Azerbaijan “On the Rights of Child.”
S. Aliyeva said that the Ombudsman’s recommendations, made to the present draft bill and drafts of other related legal and normative acts, were considered by the corresponding authorities. It was specified that the Ombudsman’s recommendations put forward in general and to the current draft bill took into account the provisions of the UNCRC and the Optional Prtocol thereto. In addition, the Ombudsman’s annual reports also provided recommendations proposed for amending the relevant legislation.
The Ombudsman stressed the importance of the norms containing the new draft bill from the perspective of the prevention of children from falling into diffficult situation, ensuring their social protection, considering the best interests of children when carrying out any proceedings in relation to them, developing the combating of violence against them, and overall, for more effective protection of the children’s rights.
During the discussions, Hijran Huseynova, the Chairwoman of the Parliamentary Committee for Family, Women and Child Affairs, shared her views about current challenges in the field of ensuring the rights of children, as well as the significance of the normative and legal framework.
The exchange of views was held also around the issues in relation to improving the mechanisms for effective enforcement of the children’s rights and freedoms, shaping the legal framework to meet the requirements of modern era, and the harmonization of the national legislation with international standards, along with the norms of the new bill.