Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən dövlət uşaq müəssisəsində uşaq hüquqlarının təmini vəziyyəti araşdırılıb
15-01-2026 1132 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) milli preventiv və “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsi üzrə müstəqil monitorinq mexanizmi fəaliyyəti çərçivəsində Aparatın nümayəndələri tərəfindən Biləsuvar şəhəri Kəmaləddin Ağayev adına texniki fənlər təmayüllü internat tipli məktəb-liseydə monitorinq həyata keçirilib.
Monitorinq zamanı uşaq müəssisəsinin yataqxana, yeməkxana, tibb, sinif otaqları və digər inzibati sahələrinə baxış keçirilib, yaradılmış şərait və təminatın mövcud vəziyyəti uşaq hüquqlarının təmin olunması baxımından araşdırılıb. Rəftar məsələlərinin öyrənilməsi məqsədilə müəssisə rəhbərliyi, əməkdaşlar və uşaqlarla fərdi söhbətlər aparılıb.
Yekunda araşdırmanın nəticəsinə dair və ümumilikdə müəssisədə uşaq hüquqlarının təmini vəziyyətinin daha da təkmilləşdirilməsi, xüsusilə də mətbəx sahəsində qida nümunələrinin saxlanılması, habelə tibb otağında dərman vasitələrinin istifadə müddətinə nəzarətin gücləndirilməsi istiqamətində müəssisə rəhbərliyinə tövsiyələr verilib, qanunvericiliyin tələbləri izah edilib.

The situation regarding the protection of children’s rights in a state child-care institution was examined by staff of the Ombudsman Office
15-01-2026 1029 dəfə oxunub
Within the mandates of the Ombudsman of Azerbaijan, encompassing the national preventive mechanism and the independent monitoring mechanism for the implementation of the Convention on the Rights of the Child, representatives of the Office conducted a monitoring visit to the Technical Sciences Boarding School-Lyceum named after Kamaladdin Aghayev in Bilasuvar city.
During the monitoring visit, the boarding facilities, such as dining areas, medical units, classrooms, and other administrative spaces of the child-care institution, were inspected; the created conditions and supply in the boarding facility for the purpose of the protection of children’s rights were assessed. Individual interviews were conducted with the institution’s management, staff, and children in order to examine matters related to conduct and treatment.
Based on the findings of the investigation, the management of the institution was provided with recommendations to further improve the protection of children’s rights within the facility, particularly regarding the storage of food samples in the kitchen and the strengthening of control over the expiration dates of medicines in the medical unit, and the relevant legal requirements were explained.