Ombudsmanın nümayəndəsi reabilitasiya mərkəzində keçirilmiş hüquqi maarifləndirmə tədbirində çıxış edib
14-06-2023 1567 dəfə oxunub
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Əlilliyi olan Şəxslərin Peşə-Əmək Reabilitasiyası Mərkəzində “İnsan hüquq və azadlıqlarının dövlət təminatı” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən elan olunmuş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilmiş həmin tədbirdə Nazirliyin Aparatının Dövlət qulluğu və kadr məsələləri şöbəsinin nümayəndəsi, mərkəzin əməkdaşları və peşə-əmək reabilitasiyasına cəlb edilmiş əlilliyi olan şəxslər iştirak ediblər.
Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin sektor müdiri Müqalib Mahmudov tədbirdə çıxış edərək, ölkəmizin Konstitusiyasında və tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə öz əksini tapmış insan hüquq və azadlıqları, onların istər dövlətdaxili, istərsə də beynəlxalq müdafiəsi mexanizmləri, bu sahədə aparılan genişmiqyaslı islahatlar, o cümlədən Müvəkkilin gördüyü işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Eyni zamanda, sosial cəhətdən həssas əhali qruplarının, eləcə də əlilliyi olan şəxslərin sosial-hüquqi müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətlər, irəli sürülən təkliflər, əldə olunan nailiyyətlər, habelə qarşıda duran vəzifələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçılar tərəfindən verilən suallar cavablandırılıb.

The representative of the Ombudsman spoke at the legal awareness event held at the Rehabilitation Center
14-06-2023 1569 dəfə oxunub
The legal awareness event was held on the topic "State Guarantee for Human Rights and Freedoms" at the Center for Vocational Rehabilitation of Persons with Disabilities under the Social Service Agency of the Ministry of Labor and Social Protection.
During that event, held in the framework of the "Human Rights Month" announced by the Ombudsman of Azerbaijan, the representative of the Department of State Service and Personnel Affairs of the Ministry, the employees of the center, and persons with disabilities (PWDs) involved in vocational rehabilitation.
Muqabil Mahmudov, the head of the Unit in the Department for Cooperation with International and Civil Society Organizations of the Ombudsman Office, delivered a speech at the event and provided detailed information about the human rights and freedoms enshrined in our Constitution and international treaties to which Azerbaijan is a party, their  national and international protection mechanisms, comprehensive reforms in this field, as well as the work carried out by the Ombudsman.
At the same time, an exchange of ideas was held on the activities regarding the social and legal protection of vulnerable population groups and PWDs, proposals, achievements, and forthcoming tasks, and the questions raised by participants were answered.