Ombudsman Türk Dünyası Mediatorlar Birliyinin İdarə Heyəti sədrinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
15-01-2026 1578 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türk Dünyası Mediatorlar Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Yakup Erikelin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Görüşdə Qırğız Respublikasının ədliyyə nazirinin müavini Orozbek Sıdıkov və Qırğızıstandan olan mediatorlar iştirak ediblər.
Müvəkkil görüş zamanı Azərbaycan Respublikası tərəfindən Türk dövlətləri ilə əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verildiyini, mövcud əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Səbinə Əliyeva insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində Türk dövlətləri arasında birliyin və əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi məqsədilə Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının (TÜRKOMB) yaradıldığını qeyd edib.
Müvəkkil mediasiyanın Azərbaycan Respublikasında tətbiqi və bu sahədə həyata keçirilən hüquqi islahatlardan danışıb. Ölkəmizdə mediasiya fəaliyyəti ilə bağlı müraciətlərin araşdırılması, bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi və maarifləndirmə işinin təşkili məqsədilə Ombudsman Aparatı və Mediasiya Şurası arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirib.
Nümayəndə heyətinə rəhbərlik edən Türk Dünyası Mediatorlar Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Yakup Erikel Ombudsman Səbinə Əliyevaya səmimi qəbul üçün təşəkkürünü bildirib.

The Ombudsman received the delegation headed by the President of the Union of Mediators of the Turkic World
15-01-2026 1581 dəfə oxunub
Ms. Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman), received Mr. Yakup Erikel, the President of the Union of Mediators of the Turkic World. Mr. Orozbek Sydykov, Deputy Minister of Justice of the Kyrgyz Republic, and mediators from Kyrgyzstan attended the meeting.
During the meeting, the Ombudsman emphasized that the Republic of Azerbaijan attaches great importance to cooperation with Turkic states and that consistent measures are being implemented to further develop existing relations.
Sabina Aliyeva noted that the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States (TÜRKOMB) was established with the aim of further strengthening unity and cooperation among Turkic states in the field of protection of human rights and freedoms.
The Ombudsman spoke about the implementation of mediation in Azerbaijan and the legal reforms carried out in this area. She noted that, in order to review applications related to mediation activities, improve legislation, and organize awareness-raising efforts, a close cooperation exists between the Ombudsman Office and the Mediation Council.
Yakup Erikel, President of the Turkic World Mediators Union, who led the delegation, expressed his gratitude to Ombudsman Sabina Aliyeva for her warm reception.