Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi Cinayətlərinin İbtidai Araşdırılması Baş İdarəsinin Müvəqqəti Saxlama Yerinə başçəkmə həyata keçirilib
14-01-2026 958 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi Cinayətlərinin İbtidai Araşdırılması Baş İdarəsinin Müvəqqəti Saxlama Yerinə (MSY) başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu və “Həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi haqqında” Qanunun müddəaları əsasında keçirilmiş başçəkmənin məqsədi müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, həmçinin saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisənin saxlama kameralarına, istintaq, tibb, ibadət otağına, mətbəxə, gəzinti yerinə baxış keçirilib. Eyni zamanda, MSY-də saxlanılan şəxslər konfidensial qaydada qəbul edilib.
Müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşlara qanunvericiliyin tələbləri nəzərə alınmaqla saxlanma şəraiti və sənədləşmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilməklə hüquqi-maarifləndirici söhbətlər aparılıb, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm mandatı və səlahiyyətləri barədə ətraflı məlumat təqdim edilməklə, 24 saat fəaliyyət göstərən “916” Çağrı Mərkəzi haqqında informasiya əks olunmuş lövhə, bukletlər və digər nəşrlər də təqdim olunub.

The Temporary Detention Facility of the Main Department for Preliminary Investigation of Tax Crimes under the State Tax Service was monitored
14-01-2026 851 dəfə oxunub
Within the national preventive mandate of the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of Azerbaijan, the Ombudsman’s National Preventive Group members conducted a monitoring of the Temporary Detention Facility (TDP) of the Main Department for Preliminary Investigation of Tax Crimes under the State Tax Service without prior notice.
The objective of the monitoring, which is organized in conformity with the provisions of the UN OPCAT, the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, and the Law on Ensuring the Rights and Freedoms of Persons Held in Detention Places, is to inspect conditions of detention and treatment issues, as well as the general situation of the implementation of the rights of detainees in this facility.
In the course of the monitoring, all facilities, such as detention cells, an interrogation room, a medical room, a prayer room, a kitchen, and a walking area were inspected. In addition, people confined in the TDP were interviewed in a confidential manner.
The legal-awareness talks were held for the management and staff of the facility, providing them with recommendations for the improvement of detention conditions and documentation in accordance with the relevant legislation. They were extensively informed about the Ombudsman’s NPM mandate and competences and provided with a flyer with information about the 24-hour “916” Call Center, booklets, and other publications.