Penitensiar Müəssisədə islah olunan uşaqlar üçün şəhər gəzintisi təşkil olunub
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin insan hüquq və azadlıqlarının qorunması sahəsində həyata keçirdiyi hüquqi islahatların əsas istiqamətlərindən biri cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi olub.
Təqdirəlayiq haldır ki, əsası Ulu Öndər tərəfindən qoyulmuş həmin siyasətin ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində ölkəmizdə əhalinin sosial baxımdan həssas qruplarının, eləcə də məhkumların hüquqlarının müdafiəsi daim diqqətdə saxlanılır. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun reallaşdırdığı müxtəlif sosial əhəmiyyətli layihələr çərçivəsində uşaqların hərtərəfli qayğı ilə əhatə olunması da mühüm yerlərdən birini tutur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva əhalinin həssas qruplarının hüquqlarının təmin olunması vəziyyətini daim diqqətdə saxlayır.
31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və qarşıdan gələn yeni il ərəfəsində növbəti dəfə Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin Yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün Penitensiar Müəssisəsində (Kompleksində) islah olunan yetkinlik yaşına çatmayanlardan üç nəfərin paytaxtda yerləşən tarixi-mədəniyyət abidələrinə, istirahət və ictimai iaşə obyektlərinə bir günlük səfəri təşkil olunub.
Ombudsman Səbinə Əliyeva onlarla birgə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, abidəsi önünə tər güllər qoyub, xatirəsini dərin ehtiramla yad edib. Daha sonra Şəhidlər xiyabanı ziyarət edilib, Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin xatirəsi ehtiramla yad olunub.
Müvəkkil uşaqları müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli ömür yolu, ölkəmizin inkişaf tarixindəki rolu barədə məlumatlandırıb, onlara fərdi inkişafları, hüquqlarının müdafiəsi, təhsilləri, peşə vərdişləri və islah olunmaları istiqamətində tövsiyələrini bildirib.
Gəzinti zamanı yetkinlik yaşına çatmayanların Heydər Əliyev Mərkəzinə, Bakı Zooloji Parkına və İçərişəhərə səfərləri təşkil olunub. Həmçinin təşkil edilmiş mədəni proqram çərçivəsində uşaqlar xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyatına həsr olunan “Tağıyev” filmini izləyiblər.
Ombudsmanın Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində yetkinlik yaşına çatmayan islah olunan şəxslərin mənəvi inkişafına, onların cəmiyyətə adaptasiyasına müsbət təsir göstərən bu kimi tədbirlər davam etdiriləcəkdir.

A city tour was organized for children undergoing rehabilitation at a penitentiary institution
One of the main directions of the legal reforms implemented by National Leader Heydar Aliyev in the field of protecting human rights and freedoms was the humanization of penal policy.
The successful policy of the National Leader that is today being continued by President Ilham Aliyev, the protection of the rights of socially vulnerable groups of the population, as well as of prisoners, is consistently kept in focus in our country. The comprehensive care and support of children also occupy an important place in various socially significant projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation under the leadership of First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva.
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, consistently keeps the situation regarding the protection of the rights of vulnerable groups of the population under close attention.
On the eve of 31 December – World Solidarity Day of Azerbaijanis and the forthcoming new year, one-day city tour for three juveniles to the historical-cultural monuments, recreation, and public catering facilities in the correctional facility of the penitentiary institution (complex) of the Ministry of Justice.
Ombudsman Sabina Aliyeva visited the grave of the National Leader Heydar Aliyev together with them, laid fresh flowers in front of the monument, and commemorated his memory with deep respect. The Alley of Martyrs was visited, where the memory of those who sacrificed their lives for the freedom and territorial integrity of Azerbaijan was honored with reverence. Subsequently, the Alley of Martyrs was visited, and the dearest memories of martyrs fallen for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan were  commemorated.
The Ombudsman informed the children about the honorable life path of the National Leader Heydar Aliyev, the founder of the independent Azerbaijani state, and his role in the history of the country’s development, and provided them with recommendations regarding their personal development, the protection of their rights, their education, vocational skills, and rehabilitation.
During the excursion, visits were organized for the juveniles to the Heydar Aliyev Center, the Baku Zoological Park, and Icherisheher (the Old City). In addition, within the framework of the organized cultural program, the children watched the film “Taghiyev,” dedicated to the life of philanthropist Haji Zeynalabdin Taghiyev.
The Ombudsman and the Penitentiary Service of the Ministry of Justice will continue activities that positively impact on the moral development and social reintegration of juveniles undergoing rehabilitation.