ƏƏSMN yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti Aparatının nümayəndələri üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda təlim keçirilib
11-12-2025 1043 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti Aparatının şöbə müdirləri və Xidmətin regional idarələrinin rəhbərləri üçün 5 saylı Bakı DOST mərkəzində “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirilib.
Təlimdə Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova və digər əməkdaşlar tərəfindən iştirakçılara informasiya əldə etmək hüququnun təmin edilməsinin dövlət idarəçiliyində şəffaflığın, hesabatlılığın və vətəndaş məmnuniyyətinin artırılması baxımından mühüm mexanizm olduğu diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda, informasiya sahiblərinin vəzifələri, informasiya sorğusu, onun icra müddəti və imtina səbəbləri, informasiya əldə etmək hüququnun pozulmasına dair şikayətlərə baxılmasının xüsusiyyətləri, həmçinin Ombudsmanın müvafiq protokol tərtib etmək səlahiyyətləri barədə məlumat verilib.
İnteraktiv şəkildə təşkil olunan təlimdə mövzu üzrə müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları ətraflı şəkildə cavablandırılıb.
Təlimin sonunda Ombudsman Aparatı tərəfindən informasiya əldə etmək hüququ ilə bağlı hazırlanmış maarifləndirici çap vəsaitləri iştirakçılara təqdim olunub.

A training on "Protection of the Right to Information" was held for representatives of the State Labor Inspectorate Service
11-12-2025 951 dəfə oxunub
At the initiative of the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, another training on "Protection of the Right to Access Information" was held at Baku DOST Center No. 5 for managerial staff of the State Labor Inspectorate Service and its regional departments under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of Azerbaijan.
The training was run by Lamiya Zeynalova, Head, and other employees of the Department for the Protection of the Right to Information of the Ombudsman Office. They emphasized ensuring the right to information is important in terms of increasing transparency, accountability, and citizen satisfaction in public administration.
Furthermore, the participants were provided with insights on the responsibilities of information owners, the information request, its execution period and reasons for refusal, and the features of considering complaints regarding violations of the right to access information, as well as the powers of the Ombudsman to draw up relevant protocols.
The interactive training included discussions on the topic, and participants' questions were answered in detail.
At the end of the training, educational printed materials prepared by the Ombudsman Office on the right to access information were presented to the participants.