Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı tədbirdə çıxış edərək Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin insan hüquq və azadlıqlarının inkişafı, təşviqi və müdafiəsi baxımından önəmi, ölkəmizdə bu istiqamətdə həyata keçirilən kompleks islahatlar barədə məlumat verib və bu gün təşkil olunmuş tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Aparat rəhbəri Bəyannamədə təsbit olunmuş hüquq və azadlıqların bir çox dünya dövlətlərinin konstitusiyalarında, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təsbit olunduğunu, milli qanunvericiliyin məhz bu prinsiplər əsasında formalaşdığını qeyd edib. Son illər ərzində dünyada baş verən müharibələr, soyqırımı cinayətləri, tətbiq edilən ikili standartların Bəyannamədə və digər beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş hüquq və azadlıqların təmin olunmasında və müdafiəsində çətinliklər yaratdığı bildirilib.
Azərbaycanın da uzun illər münaqişədən əziyyət çəkən ölkələrdən biri olduğunu qeyd edən A.Səfixanlı Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Ordumuz tərəfindən torpaqlarımızın işğaldan azad edildiyini, keçmiş məcburi köçkünlərimizin öz doğma torpaqlarına qayıdışının təmin olunduğunu, onların pozulmuş hüquqlarının bərpa edildiyini diqqətə çatdırıb. Hazırda regionda və dünyada sülhün təmin olunması istiqamətində dövlətimiz tərəfindən mühüm addımların atıldığı, ölkəmizin BMT-nin qətnamələrinin icrasını təmin etdiyi qeyd edilib.
BMT-nin Rezident Əlaqələndiricisinin Ofisinin rəhbəri Kanako Mabuçi və Vəkillər Kollegiyasının sədr müavini Şahmar Məmmədov tədbirdə çıxış edərək, ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının təşviqi və təmini istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlərdən danışıb, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin ölkəmizdə tətbiq olunmasından bəhs ediblər.
Sonra BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşin və BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Volker Türkün Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş videomüraciətləri dinlənilib.
Eyni zamanda, tədbirdə Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş xüsusi “Fibonacci” intellektual oyunu təşkil olunub.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən “Konstitusiya və Suverenlik medianın gözü ilə” və “Konstitusiya və Suverenlik uşaqların gözü ilə” mövzularında elan olunmuş jurnalist yazı və uşaq rəsm müsabiqələrinin qalibləri mükafatlandırılıb.

An event dedicated to International Human Rights Day was held
The Azerbaijani Ombudsman, Sabina Aliyeva, and the United Nations Office in Azerbaijan jointly organized an event dedicated to December 10 – International Human Rights Day.
Underscoring the significance of today’s event during his speech, Aydın Safikhanli, Head of the Ombudsman Office, highlighted the UDHR’s importance in the development, promotion, and protection of human rights and freedoms, briefing also about broad relevant reforms implemented in Azerbaijan.
He said that many of the rights and freedoms enshrined in the Declaration have been incorporated into the constitutions of numerous countries around the world, including the Constitution of Azerbaijan, and that a national legislative framework has been developed based on these principles. It was stated that the armed conflicts, genocides, and the double standards emerging worldwide impede effective implementation of the Declaration and other international documents.
A. Safikhanli noted that under President Ilham Aliyev’s leadership, Azerbaijan liberated its occupied lands, enabled the return of displaced citizens, and restored their rights. He also highlighted the country’s ongoing efforts to promote regional and global peace and implement UN resolutions.
Kanako Mabuchi, Head of the UN Resident Coordinator’s Office, and Shahmar Mammadov, Deputy Chairman of the Bar Association, spoke at the event about measures taken in Azerbaijan to promote and protect human rights and freedoms, highlighting the implementation of the UDHR in the country.”
Next, video messages dedicated to International Human Rights Day from UN Secretary-General António Guterres and UN High Commissioner for Human Rights Volker Türk were presented.
A unique ‘Fibonacci’ intellectual game dedicated to this day was also held.
Overall, the winners of both the journalistic writing and children’s drawing competitions announced by the Azerbaijani Ombudsman were also awarded.