Səbinə Əliyeva Ombudsmanın xüsusi təqaüdünü qazanmış tələbələrlə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələri üçün Ombudsmanın xüsusi təqaüdünü qazanmış Sevil Gülməliyeva və Nuray Hüseynli ilə görüş keçirib.
Yüksək akademik göstəricilərlə fərqlənmiş “Hüquqşünaslıq” və “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrlə görüşdə Ombudsman Səbinə Əliyeva ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə gənclərin uğurla fəaliyyət göstərmələri üçün imkanların yaradıldığını bildirib, ölkəmizin dayanıqlı inkişafını təmin edəcək peşəkar kadrların hazırlanması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb.
Səbinə Əliyeva gənclərin hüquqi maariflənməsinin, eləcə də onların bu sahədə təşəbbüskarlığının və biliklərinin dəstəklənməsinin Ombudsmanın fəaliyyətin prioritetlərindən olduğunu qeyd edib.
Müvəkkil “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Qanunu, o cümlədən digər qanunvericilik aktları və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrlə tanış olmağın əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
S.Əliyeva tələbələrə Ombudsman təsisatının kitabxanasında yer alan hüquq ədəbiyyatından və digər nəşrlərdən istifadə etməyi də tövsiyə edib.
Ombudsman gənclərin elmi tədqiqat, sosial layihələr və ictimai fəaliyyətlərində aktiv iştirakının vacibliyini vurğulayaraq, onlara gələcək təhsil və peşə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Sabina Aliyeva met with students who won the Ombudsman's special scholarship
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva met with Sevil Gulmaliyeva and Nuray Huseynli, winners of the Ombudsman's special scholarship for students of Baku State University (BSU).
At a meeting with students majoring in law and international relations, distinguished by high academic records, Ombudsman noted that opportunities have been created for young people to successfully operate in various fields in our country, speaking about the measures taken to prepare professional personnel who will ensure the sustainable development of Azerbaijan.
Sabina Aliyeva noted that legal education of young people, as well as supporting their initiative and knowledge in this area, is among the priorities of the Ombudsman's activities.
The Ombudsman underlined that it is necessary to be familiarized with the Constitutional Law "On Ombudsman of Azerbaijan," as well as other legislative acts and international treaties ratified by Azerbaijan.
S. Aliyeva also recommended students use legal literature and other publications in the Ombudsman Institution's library.
The Ombudsman emphasized the importance of young people's active participation in scientific research, social projects, and public activities, and wished them success in their future educational and professional activities.