Ombudsman sağlamlığı və yaşı qan vermək üçün uyğun olan hər bir insanı aksiyada fəal iştirak etməyə çağırıb
05-12-2025 1039 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın qayğısı nəticəsində Respublika Talassemiya Mərkəzində xəstələrin normal həyat fəaliyyəti təmin olunur, talassemiyalı xəstələr bu mərkəzdə daimi müalicə alır, eləcə də müvafiq tədbirlər nəticəsində qan və onun komponentləri ilə təmin edilirlər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva ölkəmizdə qan xəstəliklərindən, o cümlədən talassemiyadan əziyyət çəkən uşaqların sağlam insan qanına ehtiyacını nəzərə alaraq dəfələrlə ictimaiyyətin diqqətini bu məsələyə yönəldib və müxtəlif vaxtlarda qanvermə aksiyaları keçirilib.
Növbəti qanvermə aksiyası Respublika Qan Bankının təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik ili” çərçivəsində dekabrın 5-də Ombudsman Aparatında təşkil olunub.
Ombudsman Səbinə Əliyeva bu cür aksiyaların təşkilinin yüzlərlə xəstəyə həyat bəxş edilməsinə səbəb olacağını, ictimai həmrəyliyin və humanist dəyərlərin daha da möhkəmlənməsi işinə töhfə verəcəyini bildirib, sağlamlığı və yaşı qan vermək üçün uyğun olan hər bir insanı aksiyada fəal iştirak etməyə çağırıb.

Ombudsman Calls on All Eligible and Healthy Individuals to Actively Join the Blood Donation Campaign
05-12-2025 927 dəfə oxunub
Owing to Azerbaijan’s First Vice-President and President of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, the Thalassemia Center provides patients continuous treatment in the center, and reliable access to blood and its components, enabling them to return to their normal way of life.
Azerbaijan’s Ombudsman Sabina Aliyeva has repeatedly drawn public attention to the need for healthy blood donations for children suffering from blood disorders, including thalassemia, and blood donation campaigns have been held on various occasions.
The next blood donation campaign was held at the Ombudsman Office on December 5 as part of the ‘Year of the Constitution and Sovereignty.
The Ombudsman stated that such campaigns can help save the lives of hundreds of patients and strengthen public solidarity and humanitarian values. She called on all healthy and eligible individuals to actively participate.