11 nömrəli İnteqrasiya təlimli internat məktəbinə başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm və Müstəqil Monitorinq Mexanizmi fəaliyyəti çərçivəsində 11 nömrəli İnteqrasiya təlimli internat məktəbinə başçəkmə həyata keçirilib.
Başçəkmənin keçirilməsində məqsəd müəssisədə saxlanılan uşaqlarla rəftar və onların hüquqlarının təmini məsələlərinin, yaradılmış şəraitin araşdırılması, göstərilən xidmətlərin keyfiyyəti və hüquqi tələblərə uyğunluq vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə zamanı müəssisədə həkim ştatının olmasına baxmayaraq, həmin vəzifə üzrə xidmətin təşkil edilmədiyi müəyyən edilib. Bununla yanaşı, uşaqlar tərəfindən istifadə olunan məişət əşyalarının yararlılıq vəziyyətinin qənaətbəxş olmadığı və tələblərə cavab vermədiyi müşahidə olunub, onların yenilənməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsi tövsiyə edilib.
Eyni zamanda, müəssisə sakinləri ilə fərdi qaydada söhbətlər aparılıb, onların mövcud şərait və göstərilən xidmətlərin keyfiyyəti ilə bağlı fikirləri öyrənilib.
Başçəkmə çərçivəsində uşaqlar üçün maarifləndirici görüş təşkil olunub, onlara hüquq və vəzifələri, BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın tələbləri, hüquq pozuntularının mahiyyəti və bu pozuntuların yaratdığı hüquqi nəticələr ətraflı izah edilib, həmçinin Ombudsmanın səlahiyyətləri və uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə geniş məlumat verilib, müəssisəyə Müvəkkilin təşəbbüsü ilə hazırlanmış hüquqi maarifləndirici nəşrlər təqdim edilib.
Başçəkmənin yekununda müəssisənin rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilib və hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb.

A visit was conducted to the Integration Training Boarding School No. 11
Within the framework of the Azerbaijani Ombudsman’s National Preventive Mechanism and the Independent Monitoring Mechanism, a monitoring visit was made to the Integration Training Boarding School No. 11.
The purpose of the visit was to inspect the treatment of children held at the institution, the protection of their rights, the conditions provided, the quality of services offered, and their compliance with legal requirements.
During the visit, it was revealed that although there was a medical staff vacancy at the institution, it had not been filled. Furthermore, it was observed that the household items used by the children were in unsatisfactory condition and did not meet the required standards, and it was recommended that measures be taken to replace them.
Also, individual interviews were conducted with the residents of the institution to learn their opinions about the current conditions and the quality of the services provided.
An educational meeting was organized for the children, where they were thoroughly informed about their rights and responsibilities, the CRC requirements, the nature of legal violations, and the legal consequences of such violations. In addition, broad information was provided about the Ombudsperson’s powers and activities to protect the children's rights. Legal educational publications prepared by the Ombudsperson’s initiative were presented to the facility.
At the conclusion of the visit, relevant recommendations were made to the institution's management, and a legal awareness discussion was held.