Uşaq hüquqlarının müdafiəsi mövzusuna həsr edilmiş maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Nazirliyin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin 1 saylı Uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində “Uşaq hüquqları və müdafiə mexanizmləri” mövzusunda, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi və Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birgə əməkdaşlıqda “Uşaqların müdafiəsi və təhlükəsizliyi” mövzusunda maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Tədbirlərdə Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları tərəfindən uşaq hüquqlarına dair mövcud normativ hüquqi aktlar və hüquqi müdafiə vasitələri barədə məlumat verilib. Eyni zamanda, uşaqların zorakılıq və istismardan müdafiəsi, uşaq hüquqlarının səmərəli təmininə dair məsələlərlə bağlı Müvəkkil tərəfindən görülən işlər və irəli sürülən təkliflər diqqətə çatdırılıb.
Tədbirlərdə mövzu üzrə fikir mübadilələri aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və onlara maarifləndirici vəsaitlər təqdim olunub.

Awareness-Raising Events Held on the Protection of Children's Rights
The Ombudsman Office of Azerbaijan organized joint awareness-raising events on ‘Children’s Rights and Protection Mechanisms’ with the Ministry of Labor and Social Protection of the Population.’ The event was held at Child Home No. 1 under the Social Services Agency. Another event was held in cooperation with the Public Health and Reforms Center of the Ministry of Health and the Yasamal District Executive Authority, which was dedicated to ‘Child Protection and Safety’.
During the events, staff members of the Child Rights Protection Unit informed the attendees about the current legal framework and child protection mechanisms. The attendees were also briefed on the Ombudsman’s activities, including recommendations for the protection of children from violence and exploitation, as well as the effective safeguarding of children's rights in general.
During the events, discussions were held and questions raised were answered, informational materials were distributed to them.