“Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Binəqədi Gənclər Evində maarifləndirici təlim keçirilib
Azərbaycan Respublikası İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan olunmuş “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Gənclər və İdman Nazirliyinin nəzdində Binəqədi Gənclər Evi sosial xidmət müəssisəsinin təşkilatçılığı ilə gənclər üçün maarifləndirici təlim keçirilib.
Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun böyük məsləhətçisi Azər İsalı təlimçi qismində çıxış edərək uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində qəbul edilmiş normativ hüquqi aktlar, müvafiq beynəlxalq sənədlər, institusional mexanizmlər, eləcə də Ombudsmanın bu sahədə həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verib. Təlim zamanı yetkinlik yaşına çatmayanlar tərəfindən törədilən hüquq pozuntuları, onların hüquqi nəticələri, həmçinin qarşısının alınması istiqamətində tətbiq olunan effektiv yanaşmalar haqqında geniş məlumat təqdim edilib.
Təlim iştirakçılarla müxtəlif praktiki situasiyaların təhlili üzərində işlərlə davam etdirilib, onların mövzu üzrə fikirləri dinlənilib, gənclərə hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində tövsiyələr verilib.

A training session was held in the Binagadi Youth House
As part of the "Child Rights Month" announced by the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, a youth awareness training session was held in the Binagadi Youth House, a social service institution under the Ministry of Youth and Sports.
Azer Isali, the junior advisor of the Child Rights Protection Unit at the Ombudsperson’s Office, runs a training. The trainees were informed about the regulatory framework for child rights protection, relevant international documents, institutional mechanisms, and the Ombudsman’s activities in this field. Furthermore, the trainer gave an overview of delinquent acts committed by persons under the age of majority, their legal consequences, and effective approaches implemented to prevent such violations.
The training continued with the analysis of various practical situations, during which participants shared their views on the topic. Recommendations were provided to the youth on how to enhance their legal culture.
At the conclusion of the session, the questions raised by the participants regarding the topic were answered.