Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) 10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə ənənəvi Jurnalist yazı və Uşaq rəsm müsabiqələrini elan edir
17-11-2025 1614 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 28 dekabr tarixli 432 nömrəli Sərəncamı ilə ölkəmizdə 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi çərçivəsində cari ildə Jurnalist yazı müsabiqəsi Konstitusiya və Suverenlik medianın gözü ilə”Uşaq rəsm müsabiqəsi isə “Konstitusiya və Suverenlik uşaqların gözü ilə” mövzularına həsr olunub.
Jurnalist yazı müsabiqəsinin tələbləri:
• Anket doldurulmalıdır (müəllif haqqında qısa məlumat, əlaqə telefonları), anket forması Ombudsman Aparatının internet səhifəsində müvafiq elanla bağlı xəbərin linkində paylaşılmışdır);
Uşaq rəsm müsabiqəsinin tələbləri:
• Anket doldurulmalıdır (iştirakçı uşaq haqqında qısa məlumat, əlaqə telefonları), anket forması Ombudsman Aparatının internet səhifəsində müvafiq elanla bağlı xəbərin linkində paylaşılmışdır);
Qeyd: Müsabiqənin mövzusuna uyğun olmayan mövzularda çəkilmiş rəsmlər nəzərə alınmayacaq. Qalib hesab edilmiş rəsmlər geri qaytarılmır. Digər iştirakçılar rəsmləri müsabiqə başa çatdıqdan sonra 10 gün ərzində geri götürə bilərlər.
Müsabiqə üçün həm jurnalist yazıları, həm da uşaq rəsmləri 05 dekabr 2025-ci il saat 18:00-dək Ombudsman Aparatına (Ü.Hacıbəyli küçəsi, 80, Hökumət Evi, IV qapı) təqdim edilməlidir. Hər iki nominasiya üzrə qaliblər mükafatlandırılacaq.

Traditional Competitions for Journalists and Children Announced
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan announces traditional journalistic writings and children's drawing competitions on the occasion of December 10, International Human Rights Day.
Considering that Year of 2025 is declared as the “Constitution and Sovereignty Year” in Azerbaijan, according to the Presidential Order No. 432 dated 28 December 2024, this year’s journalism writing contest, the themes of this year’s competitions, “Constitution and Sovereignty through the eyes of the media", while the Children’s Drawing Contest is devoted to the theme “Constitution and Sovereignty through the Eyes of Children."
Journalistic Writings Competition requirements:
Note: Drawings that are not relevant to the theme of the competition will not be considered. Participants can retrieve their drawings within 10 days after the end of the contest. Winning drawings will not be returned.
For the competition, both journalistic writings and children's drawings must be submitted to the Office of Ombudsperson (80 U.Hajibeyli Street, Government House, Entrance II) by December 5, 2023, until 18:00.