Ombudsman "Konstitusiya və qanunun aliliyi müasir hüquq sistemlərində" mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edib
12-11-2025 1169 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbul edilməsinin otuzilliyinə həsr olunmuş "Konstitusiya və qanunun aliliyi müasir hüquq sistemlərində" mövzusunda "Konstitusiya və Suverenlik İli" çərçivəsində beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Konfransda giriş nitqi ilə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış və ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul edilmiş müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyasında insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsinin dövlətin ali məqsədi kimi təsbit olunmasının insan hüquqlarına verilən ən yüksək dəyərin təzahürü olduğunu bildirib.
Müvəkkil Ulu Öndərin insan hüquqlarının səmərəli müdafiəsi, təmini və təşviqinə yönəlmiş fərman və sərəncamları ilə bu sahədə müvafiq dövlət proqramının qəbul edildiyini, insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə effektiv mexanizm olan Ombudsman institutunun əsasının qoyulduğunu, Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununun qəbul olunduğunu və Konstitusiyaya müvafiq dəyişikliklərin edildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət, habelə həyata keçirilən ardıcıl islahatlar və qəbul edilən mühüm qərarların müstəqil dövlətçilik tariximizin yeni mərhələsinin əsasını qoyduğunu, konstitusion dəyişikliklər və normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinin qanunun aliliyinin təmin olunmasına, demokratik idarəetmə və hüquqi dövlət prinsiplərinin inkişafına əlverişli şərait yaratdığını bildirib.
Səbinə Əliyeva ölkə Prezidentinin təşəbbüsü ilə aparılan hüquqi islahatlar nəticəsində insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi üzrə dövlətin ali məqsədinin həyata keçirilməsində xüsusi rolu olan Ombudsmanın mandatının beynəlxalq hüquq normalarına tam uyğunlaşdırılması ilə bağlı qanunvericiliyə əhəmiyyətli dəyişikliklərin edildiyini və yeni fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyən olunduğunu qeyd edib.
Ombudsman qloballaşma proseslərinin, beynəlxalq münasibətlər sistemindəki geosiyasi dəyişikliklərin və müasir texnologiyaların sürətli inkişafının insan hüquq və azadlıqlarının çevik və effektiv müdafiəsi üzrə yeni mexanizmlərin tətbiqini şərtləndirdiyini bildirib.
Müvəkkil müasir tendensiyaların və yeni hüquqi münasibətlərinin konstitusion prinsiplərlə uzlaşdırılması məqsədilə normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinin, bu sahədə müsbət beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqinin, rəqəmsal texnologiyalardan, süni intellekdən düzgün istifadənin və kibertəhlükəsizlik üzrə koordinasiyalı mexanizmlərin təşkilinin zəruriliyini vurğulayıb.

The Ombudsman participated in the International Conference on "Constitution and Rule of Law in Modern Legal Systems"
12-11-2025 1171 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, took part in an international conference titled The Constitution and the Rule of Law in Modern Legal Systems,” dedicated to the thirtieth anniversary of the adoption of the Constitution of Azerbaijan.
In her opening speech, the Commissioner highlighted that the establishment of the protection of human rights and freedoms as the supreme goal of the state in the first Constitution of independent Azerbaijan, which was drafted under the leadership of National Leader Heydar Aliyev and adopted through a referendum, reflects the highest value placed on human rights.
The Commissioner emphasized that, through the decrees and orders of National Leader Heydar Aliyev to effectively defend, ensure, and promote human rights, the relevant state program was adopted; the ombuds institution as an effective human rights protection mechanism was established, which was followed by the adoption of the Constitutional Law on the Ombudsman; and the Constitution was amended accordingly.
The Commissioner said that the successful domestic and foreign policies pursued by President Ilham Aliyev, along with the consistent reforms and significant decisions implemented, have laid the foundation for a new stage in the history of Azerbaijan’s independent statehood. She noted that the constitutional amendments and the improvement of the legal framework have created favorable conditions for ensuring the rule of law and for the development of democratic governance and the principles of a legal state.
She noted that, as a result of the legal reforms initiated by the President, significant legislative  amendments have been made to fully align the Ombudsman’s mandate, who plays a special role in ensuring human rights and freedoms, with international legal standards, and that new areas of activity have been identified.
The Commissioner stated that globalization processes, geopolitical shifts in international relations, and the rapid technological advancements necessitated the application of new mechanisms for the flexible and effective protection of human rights and freedoms.
The Commissioner underlined the importance of improving the legal framework in order to harmonize modern trends and new legal relations with constitutional principles, of studying relevant good international practices, of ensuring the proper use of digital technologies and AI, and of establishing coordinated cybersecurity mechanisms.