Ombudsman Səbinə Əliyeva uşaq müəssisəsinə baş çəkib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva müstəqil monitorinq mexanizmi fəaliyyəti çərçivəsində uşaqların hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə Bakı şəhəri 5 nömrəli internat tipli xüsusi ümumtəhsil məktəbinə baş çəkib.
Monitorinq zamanı müəssisə rəhbərliyi tərəfindən Müvəkkilə məktəbin fəaliyyəti və mövcud vəziyyət barədə ətraflı məlumat verilib.
Bununla yanaşı, Ombudsman müəssisənin yataqxana, yeməkxana, tibb, sinif və digər inzibati otaqlarına baxış keçirib, uşaqların təhsili, asudə vaxtının, qidalanmanın və sənədləşmənin təşkili vəziyyəti ilə maraqlanıb.
Səbinə Əliyeva müəssisədə uşaqların 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə hazırladıqları çıxışlarını izləyib. Müvəkkil şagirdlərlə görüşərək onlarla səmimi söhbət aparıb, uşaqların fikirlərini dinləyib, onlara hüquq və vəzifələri, habelə Ombudsmana müraciət formaları barədə geniş məlumat verib.
Müvəkkilin təşəbbüsü ilə təsisat tərəfindən görmə qabiliyyəti tam məhdud şəxslər üçün Brayl əlifbası ilə hazırlanmış “İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Mexanizm” adlı xüsusi maarifləndirici vəsait və uşaq hüquqlarına dair nəşrlər müəssisəyə təqdim edilib.
Monitorinqin yekunu olaraq Ombudsman tərəfindən BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyasının tələbləri də nəzərə alınmaqla uşaqların hüquqlarının daha səmərəli təmin edilməsi məqsədilə müəssisə rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilib.

07-11-2025 1054 dəfə oxunub
As part of the independent monitoring mechanism, Ombudsperson Sabina Aliyeva visited Baku Special Boarding School No. 5 to evaluate the protection of children’s rights.
During the monitoring, the institution's management gave comprehensive information to the Ombudsperson about the school's activities and current state.
The Ombudsperson visited the school’s facilities, including the dining hall, medical unit, and classrooms, and sought information on children’s education, recreation, nutrition, and processes of maintaining documentation.
On November 8, Victory Day, the Ombudsperson attended the presentations prepared by the students of the institution. The Commissioner interacted with the students, engaged in an open discussion, listened to their thoughts, and enlighten them about their rights and responsibilities, as well as the procedures for submitting applications to the Ombudsperson.
At the Ombudsperson’s initiative, the school was provided Braille materials on children’s rights and a specialized guide, the “National Preventive Mechanism Against Torture,” all prepared for children with full visual impairment.
Following the monitoring, the Ombudsperson gave the management of the education facility pertinent recommendations to better protect children's rights while adhering to the Convention on the Rights of the Child.