Ombudsman Səbinə Əliyevanın “Ön söz”ünün müəllifi olduğu “Zəfər aşiqləri: Qarakilsə şəhidləri” kitabı çap olunub
06-11-2025 1191 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Əliyevanın “Ön söz”ünün müəllifi olduğu Ombudsman Aparatının əməkdaşı Azadə Novruzovanın “Zəfər aşiqləri: Qarakilsə şəhidləri” kitabı çap olunub.
“Ön söz”də ötən əsrin əvvəllərində erməni millətçilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri amansız soyqırımı hadisələri barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılması və bu məsələyə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi istiqamətində görülmüş tədbirlər qeyd edilib.
Eyni zamanda, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Ordumuzun İkinci Qarabağ müharibəsi və lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etdiyi, əldə olunmuş parlaq Zəfərdən sonra dövlətimizin həyata keçirdiyi sülh siyasəti nəticəsində Ermənistandan qaçqın düşmüş azərbaycanlıların öz ata-baba yurdlarına geri qayıdışı, mülkiyyət və digər hüquqlarının təmin olunması üçün şəraitin yarandığı, bu kontekstdə qaçqın həyatı yaşamağa məcbur olmuş azərbaycanlıların və onların varislərinin qayıdış hüququnun təhlükəsiz formada təmin edilməsinin, vurulmuş zərərə görə kompensasiya almasının onların beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş fundamental hüquqları olduğu vurğulanıb.

A book, “Lovers of Victory: Martyrs of Garakilse” (Black Church) with the "Foreword" by Sabina Aliyeva, has been published
06-11-2025 1099 dəfə oxunub
A book titled “Lovers of Victory: Martyrs of Garakilse" written by Azada Novruzova, an employee of the Ombudsman Office has been published, and Sabina Aliyeva, the Ombudsperson contributed to this book by writing the "Foreword."
The "Foreword" provides information about the steps taken to inform the world about the horrific genocide that Armenian nationalists committed against Azerbaijanis at the turn of the century as well as the political and legal analysis of this crime.
It was noted that under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, President Ilham Aliyev, our brave army fully restored the territorial integrity and sovereignty of our state. As a result of the Second Karabakh War and local anti-terror operations, and our state’s peace policy implemented after the brilliant victory, conditions were created for the return of Azerbaijanis who fled from Armenia to their ancestral lands, ensuring their property and other rights. Under this light, it was underlined that ensuring the safe return of Azerbaijanis who had to live as refugees, along with their families, and getting  compensation for the harm they suffered, are basic rights recognized in international documents.