Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Zəfər Gününün 5-ci ildönümü ilə əlaqədar Bəyanatı
06-11-2025 1105 dəfə oxunub
2020-ci il 27 sentyabr tarixində Ermənistanın silahlı qüvvələri işğal siyasətini davam etdirmək məqsədilə azərbaycanlı mülki əhalinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini intensiv şəkildə və ağır silahlardan istifadə etməklə atəşə tutaraq müharibə cinayətləri törətmişdir. Nəticədə çoxsaylı dinc insanlar həlak olmuş, yaralanmış, mülki, inzibati və sosial obyektlər dağıdılmışdır.
Bu hərəkətlərlə Ermənistan beynəlxalq hüququn, dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət, gücdən istifadə etməmək və mübahisələri sülh yolu ilə həll etmək prinsiplərini pozaraq, Azərbaycanın suveren ərazisinə hərbi təcavüz etməklə sülh və təhlükəsizliyə, insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhdidlər yaratmışdır.
Azərbaycan BMT Nizamnaməsində təsbit olunmuş özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, vətəndaşların həyat və sağlamlığının müdafiəsi, otuz ilə yaxın müddət ərzində işğal altında qalmış torpaqlarımızın azad olunması məqsədilə əks-hücum əməliyyatları həyata keçirmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında, xalqımızın həmrəyliyi ilə rəşadətli ordumuz cəmi 44 gün ərzində ərazilərimizi işğaldan azad etdi və bununla da tarixi uğura imza atmaqla şanlı Zəfər sevincini xalqımıza yaşatdı.
Müharibədən sonrakı dövrdə sülh və əmin-amanlıq üçün təhlükə yaradan separatçı qüvvələrin təxribat əməllərinin qarşısının alınması, habelə insan hüquq və azadlıqlarının qorunması məqsədilə 2023-cü ilin sentyabrında lokal xarakterli antiterror əməliyyatları həyata keçirildi. Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri zamanı əldə olunmuş qələbə nəticəsində dövlətimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü tam təmin edildi, regionda insan hüquq və azadlıqlarının qorunması üzrə geniş imkanlar yarandı.
Cari ilin avqust ayında ümumilikdə Cənubi Qafqazda dayanıqlı sülhün təmini məqsədilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidentinin iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin Vaşinqton şəhərində görüşü zamanı “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in paraflanması ilə regionda yaşayan xalqların sülh şəraitində, bir-birlərinin daxili işlərinə qarışmadan firavan həyat sürmələri üçün münbit şəraitin əsası qoyulmuşdur.
Bütün müsbət irəliləyişlərə baxmayaraq, işğal və müharibə dövründə itkin düşmüş soydaşlarımızın taleyinin aydınlaşdırılması, keçmiş məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdış hüququnun tam təmini və minatəmizləmə prosesinin sürətləndirilməsi məqsədilə dəqiq mina xəritələrinin ölkəmizə təqdim olunması kimi həlli vacib olan problemlər isə hələ də qalmaqdadır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq qeyd etmək istərdim ki, beynəlxalq təşkilatlar, dünya dövlətləri, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları beynəlxalq hüquq normalarının təmini, müharibə nəticəsində pozulmuş insan hüquq və azadlıqların bərpası, dayanıqlı inkişafın və daimi sülhün bərqərar edilməsi üçün birgə təşəbbüslərini əsirgəməməlidir.
Ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam təmin olunması uğrunda həyatlarını itirmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edir, ölkəmizə, regiona və dünyaya davamlı sülh və əmin-amanlıq arzu edirəm.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding the Fifth Anniversary of Victory Day
06-11-2025 1011 dəfə oxunub
On 27 September, 2020, the armed forces of Armenia committed war crimes by targeting residential areas densely populated with Azerbaijani civilians with intensive and heavy munitions in order to continue the occupation policy. Consequently, numerous civilians were killed, and wounded, and civilian, administrative, and social objects were destroyed.
Armenia, by doing so, namely, violating norms of international law, particularly the principles of respect for sovereignty and territorial integrity, non-use of force, and peaceful settlement of disputes, created serious threats to the peace and security, human life, and health through committing military aggression against the sovereign territory of Azerbaijan.
Azerbaijan, exercising its right to self-defense, enshrined in the United Nations Charter, carried out counter-offensive operations in the pursuit of the protection of life and health of citizens and liberation of our territories, which had been under occupation for nearly three decades. Under the triumphant leadership of the Supreme Commander-in-Chief, and through the solidarity of the people, our glorious Army freed our lands in only 44 days, and thus, delivering a moment of glorious victory to our people.
During the post-conflict, in September 2023, with the purpose of preventing separatist provocations dangerous for the peace and tranquility in the South Caucasian Region, as well as the protection of human rights and freedoms, local anti-terror operation was undertaken. As a result of the Patriotic War and counter-terrorism activities, our state’s sovereignty and territorial integrity were fully ensured, and the favorable conditions have been created for safeguarding human rights and freedoms in the region.
In general, in August of 2025, in order to ensure sustainable peace in the South Caucasus, in the meeting between the leaders of Azerbaijan and Armenia in Washington, DC, held with the participation of the President of the United States of America, the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia” was initiated. Hence, a solid foundation has been laid down for peaceful living of peoples in the region, guided by mutual respect and non-interference in each other’s internal affairs.
Although all positive developments, significant problems awaiting resolution, such as identification of the whereabouts of persons who went missing during the period of occupation and warfare, full ensuring of the safe and decent return of the former IDPs to our liberated territories, and provision of the accurate map of minefields for speeding up the mine action, continue to exist.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I would like to emphasize that international organizations, states, ombudspersons, and national human rights institutions of other countries should join efforts to ensure compliance with international legal norms, restore human rights and freedoms violated as a result of war, and establish sustainable development and lasting peace.
I pay my deepest respect to the dearest memory of our martyrs who had fallen for the full maintenance of our state’s territorial integrity and sovereignty, and I wish lasting peace and security for our country, the region, and the entire world.