ƏƏSMN-nin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin vəzifəli şəxsləri üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirilib
05-11-2025 997 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi Aparatının departament, şöbə müdirləri və digər vəzifəli şəxsləri üçün 5 saylı Bakı DOST mərkəzində “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirilib.
Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova açılış nitqi ilə çıxış edərək informasiya əldə etmək hüququ sahəsində beynəlxalq və milli qanunvericiliyin tələbləri barədə ətraflı məlumat verib.
Təlimin gedişində Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri, həmin vəzifələrin yerinə yetirilməsinə nəzarətin həyata keçirilməsinin xüsusiyyətləri, Qanunun tətbiqinə dair bəzi praktiki məsələlər, informasiya əldə etmək hüququnun pozulması ilə əlaqədar daxil olan müraciətlərə baxılması və Ombudsmanın protokol tərtib etmək səlahiyyəti haqqında iştirakçılara məlumat verilib.
Sonda Ombudsman təşəbbüsü əsasında informasiya əldə etmək hüququ ilə bağlı hazırlanmış maarifləndirici çap vəsaitləri iştirakçılara təqdim olunub.

A training was held for officials of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the MLSPP
05-11-2025 1119 dəfə oxunub
The Ombudsperson of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, initiated conducting another training on the topic "Protection of the Right to Information." This time, the event was held at Baku DOST Center No. 5 for department heads, division heads, and other officials of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population (MLSPP).
Lamiya Zeynalova, Head of the Department for Protection of the Right to Access to Information at the Ombudsman Office, kicked off with opening remarks. She gave a thorough introduction to both national and international laws pertaining to this right.
In the course of the training, office staff briefed the participants about the obligations of information owners arising from the Law of the Republic of Azerbaijan "On Access to Information," the features of exerting control over the performance of these duties, certain pragmatic concerns pertaining to the law's implementation, consideration of applications received regarding violations of the right to access information, and the Ombudsman's authority to draft a protocol.
Lastly, participants were given instructional written materials about the right to access information that were created on the Ombudsman's initiative.