Ombudsman Aparatının nümayəndəsi “Əlilliyi olan qaçqın qadınların həyat hekayələri” videoçarxının təqdimatında iştirak edib
04-11-2025 1063 dəfə oxunub
Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə “Əlil Qadınlar Cəmiyyəti” İctimai Birliyi tərəfindən hazırlanmış “Əlilliyi Olan Qaçqın Qadınların Həyat Hekayələri” layihəsi çərçivəsində videoçarxın nümayişi keçirilib.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzində Milli Məclisin deputatlarının, dövlət qurumlarının, QHT və media nümayəndələrinin, xarici olkələrdən gəlmiş qonaqların iştirakı ilə təşkil olunan tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin sektor müdiri Müqalib Mahmudov iştirak edib.
Əlilliyi olan qaçqın qadınların həyat hekayələri, onların üzləşdiyi çətinliklər, həyat mübarizəsi və cəmiyyətə inteqrasiya səylərinin əks olunduğu videoçarxın nümayişindən sonra aparılan müzakirələrdə çıxış edən M.Mahmudov Ombudsman təsisatının Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün düşmüş qadınların, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə məlumat verib.
Eyni zamanda, Ombudsman Səbinə Əliyevanın indiki Ermənistan ərazisindən qovulmuş azərbaycanlıların təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə, sülh yolu ilə öz torpaqlarına qayıtmaq hüququnun beynəlxalq səviyyədə tanınması üçün müxtəlif aparıcı beynəlxalq təşkilatlar qarşısında fəal təşəbbüslərlə çıxış etdiyi qeyd olunub.

The Ombudsman's representative participated in the presentation of the video "Life Stories of Refugee Women with Disabilities"
04-11-2025 1066 dəfə oxunub
A video clip was screened as part of the "Life Stories of Refugee Women with Disabilities" project, prepared by the "Disabled Women's Society" Public Union with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations.
The event was organized at the Social Research Center with the participation of deputies of the Parliament, government agencies, NGO and media representatives, and guests from foreign countries. The event was attended by Mugalib Mahmudov, Head of the Unit in the Ombudsman Office.
The video clip featured the life stories of refugee women with disabilities, the difficulties they face, their struggle for life, and their efforts to integrate into society. Afterwards, during discussions following the video presentation, M. Mahmudov spoke about the activities of the ombuds institution to protect the rights of women refugees and IDPs, including persons with disabilities, who became refugees and IDPs as a result of Armenia's military aggression against Azerbaijan.
Furthermore, it was noted that Ombudsman Sabina Aliyeva actively took initiatives before various leading international organizations to achieve international recognition of the right of Azerbaijanis expelled from the territory of present-day Armenia to return to their lands in a safe and dignified manner, peacefully.