Ombudsman Aparatı tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə uşaq hüquqlarına dair maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
31-10-2025 1145 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə elan edilmiş “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində paytaxtda və regionlarda mütəmadi olaraq tədbirlər həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, Ombudsman Aparatı tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə - Xankəndi, Xocalı və Ağdam şəhər və rayonlarında fəaliyyətə başlayan təhsil müəssisələrində maarifəndirmə tədbirləri keçirilib.
Xankəndi şəhəri Nizami Gəncəvi adına 4 nömrəli tam orta məktəbi, Xocalı rayonu Ballıca kənd tam orta məktəbi, Xocalı rayonu 1 nömrəli tam orta məktəbi, Ağdam rayonu Ayköl Manas adına Xıdırlı kənd tam orta məktəbi və Ağdam rayonu Kəngərli tam orta məktəbində uşaqların və pedaqoji heyətin iştirakı ilə keçirilən tədbirlər “Uşaq hüquqları və müdafiə mexanizmləri”, “Təhsil işçilərinin uşaq hüquqlarının müdafiəsində rolu” mövzularına həsr olunub.
Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları Nigar Ağayeva, İlahə Əfqanlı və Azər İsalı tədbirlərdə uşaqların hüquq və vəzifələri, zorakılıqdan və zərərli təsirlərdən müdafiəsi, rəqəmsal mühitin yaratdığı təhlükələr, erkən evlilik, uşaq əməyinin istismarı və digər məsələrlə bağlı məlumat verib, bu sahədə müdafiə mexanizmləri, xüsusilə də Ombudsmanın uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, pedaqoji heyət ilə keçirilən görüşlərdə uşaqların ayrı-seçkiliyin bütün formalarından müdafiəsi, uşaqlara qarşı zorakılığın yolverilməzliyi, təhsilverənlərin vəzifələri, bu sahədə mövcud problemlər və həll yolları istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Təlimlərdən ümumilikdə 450 nəfərdən artıq şagird, 60 nəfərdən artıq pedaqoji heyət faydalanıb. Görüşlər zamanı təsisat tərəfindən hazırlanmış uşaq hüquqlarının müdafiəsinə dair maarifləndirici nəşrlər təhsil müəssisələrinə və uşaqlara paylanılıb.
Səfər çərçivəsində, həmçinin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizmi çərçivəsində Xankəndi şəhəri 1 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasında yaradılmış şərait, ümumilikdə uşaq hüquqlarının təmini vəziyyəti öyrənilib, müəssisənin işçi heyəti ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb.

The Ombudsman Office organized awareness activities on child rights in the liberated areas
During the “Child Rights Month” announced by the Ombudsperson, public awareness-raising activities were organized in the capital city and districts on a regular basis.
As part of the ongoing efforts in this direction, the ombuds institution awareness activities in the secondary schools started operating in the liberated territories, such as the cities and districts of Khankendi, Khojali, and Aghdam.
The events were held with the participation of children and teaching staff at Nizami Ganjavi secondary school No. 4 in Khankendi city, Ballıja village secondary school in Khojaly district, secondary school No. 1 in Khojaly district, Aykol Manas village secondary school in Aghdam district, and Kangarli secondary school in Aghdam district. The events were dedicated to the topics "Children's rights and protection mechanisms", "The role of education workers in protecting children's rights".
Staff of the Child Rights Protection Unit Nigar Agayeva, Ilaha Afganli, and Azer Isali informed the participants about the rights and responsibilities of children, protection of them from violence and harmful influences, threats in the digital environment, early marriage, exploitation of child labor, and other issues. They were also enlightened on protection mechanisms, including the activities of the Ombudsperson in this relevant field.
Furthermore, discussions were held with the teaching staff on the protection of children from all forms of discrimination, the inadmissibility of violence against them, the responsibilities of educators, and existing problems in this area and the way to solve them.
Overall, more than 450 students and over 60 teaching staff benefited from the training sessions. The secondary school establishments and children were provided with educational publications on the protection of children's rights prepared by the ombuds institution.
In the course of the visit, and as an independent monitoring mechanism for monitoring and promoting the implementation of the CRC, the conditions created in kindergarten No. 1 of Khankendi city, and the general  situation of ensuring children's rights were inspected. The awareness talks were held with the management of the facility.