Monteneqro Ombudsmanı saxlanılan Azərbaycan vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı Səbinə Əliyevanın məktubuna cavab verib
31-10-2025 1168 dəfə oxunub
Monteneqro Respublikasının İnsan Hüquqları və Azadlıqları Müdafiəçisi Sinişa Bjekoviç Podqoritsa şəhərində Azərbaycan vətəndaşlarının saxlanılması ilə bağlı İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın məktubuna rəsmi qaydada cavab ünvanlayıb.
Monteneqro Ombudsmanı məsələnin nəzarətə götürülərək bununla əlaqədar həmin ölkənin Polis İdarəsi ilə birbaşa əlaqə yaratdığını və saxlanılmış Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı xüsusi həssaslıqla davranıldığını bildirib.
S.Bjekoviç etnik, milli və ya dini zəmində hər hansı bir ayrı-seçkiliyin, nifrət nitqi və ya düşmənçilik münasibətlərinin qarşısının alınması ilə bağlı məsələlər də daxil olmaqla, hər bir Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiə olunacağını qeyd edib, saxlanılmış şəxslərlə bağlı aparılan istintaq və məhkəmə proseslərinin gedişatının onun mandatı çərçivəsində nəzarətdə saxlanılacağını diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman of Montenegro replied to Sabina Aliyeva’s correspondence regarding the protection of the rights of citizens of the Republic of Azerbaijan who have been detained
31-10-2025 1171 dəfə oxunub
The Protector of Human Rights and Freedoms of Montenegro, Siniša Bjeković, officially replied to the correspondence of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman), Sabina Aliyeva, regarding the detention of citizens of the Republic of Azerbaijan in Podgorica city.
In the correspondence, the Ombudsman of Montenegro stated that he took the issue under his control and that he directly contacted the Police Directorate of the country. He also mentioned that the detained Azerbaijani citizen were treated with special sensitivity.
S. Bjeković noted that the rights of every citizen of the Republic of Azerbaijan would be protected, including issues related to preventing any form of discrimination based on ethnicity, nationality, or religion, as well as hate speech and hostile attitudes. He also emphasized that the investigation and judicial proceedings concerning the detained individuals would be monitored within the scope of his mandate.