Səbinə Əliyeva Monteneqro Ombudsmanına bu ölkədə saxlanılan Azərbaycan vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı məktub ünvanlayıb
29-10-2025 1269 dəfə oxunub
Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva son günlər Monteneqronun paytaxtı Podqoritsa şəhərində bir sıra Azərbaycan vətəndaşının saxlanılması ilə bağlı Monteneqro Ombudsmanı Sinişa Bjekoviçə məktub ünvanlayıb.
Müvəkkil monteneqrolu həmkarına müraciət edərək, məsələni öz nəzarətinə götürməsini və hazırda həbsdə olan Azərbaycan vətəndaşlarının hüquqlarının Monteneqronun milli qanunvericiliyinə, habelə beynəlxalq insan hüquqları öhdəliklərinə uyğun şəkildə müdafiəsinin təmin edilməsini xahiş edib.
Ombudsman saxlanılan şəxslərin təqsirsizlik prezumpsiyası, hüquqi yardıma çatım və tərcüməçidən istifadə hüquqlarının təmininin vacibliyini vurğulayıb.
Səbinə Əliyeva, həmçinin beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş bərabərlik və ayrı-seçkiliyə yol verilməməsi prinsiplərinə uyğun olaraq, etnik, milli və ya dini zəmində hər hansı bir ayrı-seçkiliyin, nifrət dolu çıxışların və ya düşmənçilik münasibətlərinin qarşısının alınmasının vacibliyini də vurğulayıb.

Sabina Aliyeva adressed a correspondence to the Ombudsman of Montenegro regarding the protection of citizens of the Republic of Azerbaijan detained in this country
29-10-2025 1272 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman), Sabina Aliyeva, addressed a correspondence to the Ombudsman of Montenegro, Siniša Bjeković, regarding the detention of several citizens of the Republic of Azerbaijan in Podgorica, the capital city of Montenegro, within the past days.
In the correspondence, the Commissioner requested her Montenegrin colleague to take this issue under his control and ensure the rights of the citizens of the Republic of Azerbaijan currently held in custody are protected in line with Montenegro’s national legislation and international human rights obligations.
Sabina Aliyeva underlined the importance of ensuring the rights of detainees, such as presumption of innocence, legal assistance, and services of an interpreter.
The correspondence also reads about the necessity of preventing any discrimination, hate speech, or hostility on ethnic, national, or religious grounds based on the equality and non-discrimination principles enshrined in international documents.