ƏƏSMN tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyində “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda təlim keçirilib
24-10-2025 1091 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin vəzifəli şəxsləri və əməkdaşları üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə Ombudsman Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova informasiya əldə etmək hüququ sahəsində beynəlxalq və milli qanunvericiliyin tələbləri, eləcə də dövlət orqanları və digər informasiya sahiblərinin bu istiqamətdə daşıdıqları vəzifələri barədə ətraflı məlumat verib.
Sonra Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən iştirakçılara Müvəkkilin informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarət funksiyaları, həmçinin qanun pozuntuları olduğu təqdirdə Ombudsmanın protokol tərtib etmək səlahiyyəti barədə ətraflı məlumat təqdim olunub.
İnteraktiv formada keçirilən tədbirdə geniş fikir mübadiləsi aparılıb, qanunun icra mexanizmi, eləcə də digər mövzular üzrə iştirakçıları maraqlandıran suallar Ombudsman Aparatının nümayəndələri tərəfindən cavablandırılıb.
Yekunda informasiya əldə etmək hüququ ilə bağlı elektron mənbələr barədə məlumat verilib və Müvəkkilin təşəbbüsü ilə hazırlanmış maarifləndirici çap vəsaitləri iştirakçılara təqdim olunub.

A training on the "Protection of the right of access to information" was held at the State Employment Agency
24-10-2025 1002 dəfə oxunub
At the initiative of the Ombudsperson, Sabina Aliyeva, a training on the “Protection of the right of access to information” was held for managerial staff and employees of the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
The head of the relevant department within the Ombudsperson’s Office, Lamiya Zeynalova, provided the trainees with broad information about the national and international legal framework protecting the right to information and the duties of state authorities and other information holders in the relevant field.
Afterwards, the employees of the ombuds institution made presentations about the supervisory function of the Ombudsperson under the Law of the Republic of Azerbaijan “On Access to Information” and the authority to impose administrative penalties for law violations.
An exchange of views was held during the interactive event; the questions about the executive mechanism of the law, and other issues raised by the trainees, were answered by the employees of the Ombudsperson’s Office.
In conclusion, online resources about the right to information and the print educational publications were generated at the initiative of the Ombudsperson.