“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Lənkəranda tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Cənub Regional Mərkəzi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 1 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsi və Lənkəran-Astara Regional Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində ictimai fəal gənclər, o cümlədən Lənkəran Dövlət Universitetinin tələbələri üçün Lənkəran şəhərində maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov tədbirdə çıxış edərək, ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilmiş islahatlar, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası ilə müəyyən olunmuş əsas insan hüquq və azadlıqları və həmin hüquqların müdafiəsi mexanizmləri barədə məlumat verib.
Eyni zamanda, müstəqil insan hüquqları müdafiə mexanizmi kimi Ombudsman təsisatının fəaliyyət istiqamətlərindən bəhs edilib, tədbir iştirakçıları Ombudsmana müraciət üsulları, o cümlədən “916” Çağrı Mərkəzi barədə məlumatlandırılıb və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

An event was held in Lankaran city during the “Year of Constitution and Sovereignty”
The South Regional Center of the Ombudsperson of Azerbaijan, in collaboration with Regional Ecology and Natural Resources Department No. 1 of the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Lankaran-Astara Regional Youth and Sports Department, organized an educational event for socially active young people and students of the Lankaran State University. The event was organized during the “Year of Constitution and Sovereignty.”
Speaking at the event, the head of the Regional Center, Ziya Ismayilov, provided information about the reforms implemented at the national level for the protection of main human rights and freedoms established by the Constitution of Azerbaijan, and the protection of mechanisms.
Furthermore, it was told about the activity directions of the Ombudsperson as an independent human rights protection mechanism, and methods of contacting the Ombudsman, including the “916” Call Center. The questions were answered.