“Biznes və İnsan Hüquqları sahəsində Milli Fəaliyyət Planının hazırlanması istiqamətində əməkdaşlığın gücləndirilməsi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
21-10-2025 1434 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə birgə əməkdaşlıqda Bakıda “Biznes və İnsan Hüquqları sahəsində Milli Fəaliyyət Planının hazırlanması istiqamətində əməkdaşlığın gücləndirilməsi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının əməkdaşları, aidiyyəti dövlət qurumlarının, biznes strukturlarının və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Dəyirmi masada açılış nitqi ilə çıxış edən Aparat rəhbəri Aydın Səfixanlı dövlətimiz tərəfindən biznesin inkişafı və sahibkarlığın dəstəklənməsi istiqamətində səmərəli qanunvericiliyin və institusional mexanizmlərin formalaşdırılması, biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması üçün ardıcıl tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Aparat rəhbəri ölkəmizin BMT tərəfindən qəbul edilmiş “Biznes və insan hüquqları üzrə Rəhbər Prinsiplər”in həyata keçirilməsinə xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda, Azərbaycan Ombudsmanının biznes və insan hüquqları sahəsində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib, bu sahədə məlumatlılığın artırılması və təcrübə mübadiləsinin aparılması məqsədilə təlimlərin təşkil olunduğu bildirib.
Aparat rəhbəri, həmçinin Ombudsmanın illik məruzələrində biznes və insan hüquqları sahəsində Milli Fəaliyyət Planının hazırlanması ilə bağlı təkliflərin yer aldığını qeyd edib.
Sonra Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli “Biznes və İnsan Hüquqları sahəsində beynəlxalq təcrübə və milli qiymətləndirmə sənədinin hazırlanması” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Çıxış zamanı BMT-nin “Biznes və insan hüquqları üzrə Rəhbər Prinsiplər”i, müvafiq sahədə Milli Fəaliyyət Planının hazırlanması istiqamətində beynəlxalq təcrübə, eləcə də Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən görülmüş işlər, biznes və insan hüquqları üzrə milli qiymətləndirmə sənədinin hazırlanması prosesi barədə məlumatlar diqqətə çatdırılıb. Bu sahədə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin milli səviyyədə effektiv fəaliyyət mexanizmlərinin formalaşdırılmasında mühüm rol oynadığı vurğulanıb.
Daha sonra tədbir iştirakçılarının “Biznes və İnsan Hüquqları sahəsində hazırlanacaq Milli Fəaliyyət Planına dair təklif və tövsiyələri dinlənilib və geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

A roundtable on "Enhancing collaboration in the development of a National Action Plan on Business and Human Rights" was held
21-10-2025 1321 dəfə oxunub
At the initiative of Azerbaijani Ombudsperson Sabina Aliyeva and in partnership with the United Nations, a roundtable was convened in Baku to discuss "Enhancing collaboration in the development of a National Action Plan on Business and Human Rights."
The event brought together staff from the Ombudsman’s Office, representatives of relevant government agencies, business organizations, and civil society organizations.
During the opening remarks, Head of the Office Aydın Safikhanlı highlighted that the State has been taking consistent steps to create effective legislation and institutional mechanisms to support business development and entrepreneurship, while also improving the business environment.
The Head of the Office emphasized that Azerbaijan attaches particular importance to the implementation of the "UN Guiding Principles on Business and Human Rights".
Furthermore, compehensive information was provided about the activities of the Azerbaijani Ombudsperson in the field of business and human rights, including the trainings organized to raise awareness and exchange  experiences in this area.
Mr. Safikhanli also noted that the Ombudsman's annual reports include recommendations regarding how to prepare a National Action Plan on Business and Human Rights.
Then, Zaur Valimammadli, Head of the Department of Cooperation with International and Civil Society Organizations at the Office of Ombudsperson, made a presentation on "International Experience in Business and Human Rights and the Preparation of a National Baseline Assessment." During his speech, the speaker spoke about the UN Guiding Principles, international practice in the field of the development of the relevant NAP, as well as the work carried out by the Azerbaijani Ombudsperson. He also reported on the process of preparation of a national baseline assessment on business and human rights, emphasizing that it is important for studying international experience in shaping effective national-level mechanisms.
The event was concluded with discussions in which participants shared their recommendations and changed their views on the NAP on Business and Human Rights to be developed.