Ombudsman yanında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində İşçi Qrupun ilk iclası keçirilib
10 oktyabr – Ümumdünya Psixi Sağlamlıq Günü ərəfəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) yanında “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində İşçi Qrupun ilk iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), Psixi sağlamlıq və İnsan hüquqları sahəsində İşçi Qrupun rəhbəri Səbinə Əliyeva, İşçi Qrupun üzvləri - Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, tibb elmləri doktoru, professor Gəray Gəraybəyli, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı Məlahət İbrahimqızı, Əziz Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun kafedra müdiri, tibb elmləri doktoru, professor Teymur Qafarov, Azərbaycan Psixiatriya Assosiasiyasının Prezidenti, tibb elmləri doktoru, professor Nadir İsmayılov, Azərbaycan Respublikası Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müşaviri Jalə Əhmədova, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycan Nümayəndəliyinin təmsilçisi Elturan İsmayılov, Respublika Narkoloji Mərkəzinin direktoru Fəzayıl Sadıqov, Psixologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun sədri Elnur Rüstəmov, psixiatr və ekspertlər, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının, o cümlədən media subyektlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva iclasda açılış nitqi ilə çıxış edərək psixi sağlamlıq hüququnun tibbi yardım almaq, psixi sağlamlıq problemləri olan insanların stiqma, stereotiplər və ayrı-seçkilikdən qorunmaq, təhlükəsiz və inklüziv cəmiyyətdə yaşamaq imkanını əhatə etdiyini bildirib.
İnsan hüquqları ilə bağlı beynəlxalq sənədlərdə psixi sağlamlıq hüququ anlayışının geniş istifadə olunduğunu qeyd edən Müvəkkil bu istiqamətdə mövcud beynəlxalq rəhbər prinsiplərdən yararlanaraq ölkəmizdə psixi sağlamlıq sahəsində hüquqi bazanın və praktik tədbirlərin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Ombudsman əhalinin psixi sağlamlıq hüququnun qorunması sahəsində geniş fəaliyyət həyata keçirdiyini, qanunvericilikdə malik olduğu mandat çərçivəsində psixiatriya müəssisələrinə mütəmadi olaraq başçəkmələrin keçirildiyini, vəziyyətin təkmilləşdirilməsi, əhalinin hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsi ilə bağlı müvafiq dövlət qurumlarına təkliflər verdiyini diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil “Psixi sağlamlıq və insan hüquqları” sahəsində İşçi Qrupunun öz fəaliyyətinə psixi sağlamlıq sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssisləri cəlb etməklə, bu sahədə yarana biləcək problemlərin aradan qaldırılmasında müəyyən təkliflərin hazırlanması, dövlət qurumları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi baxımından mühüm bir platforma olduğunu bildirib.
Sonra tədbirdə psixi sağlamlıq sahəsində insan hüquqlarının qorunması istiqamətində Ombudsman təsisatının fəaliyyətinin əhəmiyyəti vurğulanıb, bu sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb. Çıxışlarda cəmiyyətin maarifləndirilməsi, stiqmanın aradan qaldırılması, tibbi xidmətə əlçatanlığın yüksəldilməsi üzrə işlərin görülməsi, həmçinin ölkədə psixi sağlamlığın təmini sahəsindəki mövcud problemlərin həlli istiqamətində təklif və tövsiyələr səsləndirilib.

The Working Group on Mental Health and Human Rights at the Ombudsperson held its inaugural meeting
On the eve of 10 October –  the World Mental Health Day, the Working Group on Mental Health and Human Rights at the Ombudsperson of Azerbaijan held its inaugural meeting.
The meeting brought into dialogue the ombudsperson and the head of the WG, Sabina Aliyeva, the WG Members Rector of the Medical University, DMedSc, Prof. Geray Geraybeyli, deputy of the Parliament, Malahat Ibrahimgyzy, Head of Department at the Azerbaijan State Advanced Training Institute for Doctors named after Aziz Aliyev, DMedSc, Prof. Teymur Gafarov, President of the Azerbaijan Psychaitric Association, DMedSc, Prof. Nadir Ismayilov, Councilor of the Minister of the Labor and Social Protection of Population of Azerbaijan, Zhala Ahmadova, representative of the WHO Country Office, Elturan Ismayilov, Director of the National Narcology Center, Fazayil Sadigov, Chairman of the Scientific- Research Institute of Psychology, Elnur Rustamov, psychiatrists, experts, civil society members, and media outlets.
During her opening remarks, the Ombudsperson said that the right to mental health covers the right to receive medical care, protection of people with mental health problems from stigmatization, stereotypes and discrimination, and the right to live in a safe and inclusive society.
The Ombudsperson, stating that the right to mental health has been widely set forth in the international human rights law instruments, emphasized the importance of strengthening the national legal framework in the field of mental health and practical experiences via bringing them into conformity with international guiding principles.
The Ombudsperson said that within her mandate, she conducts comprehensive activities for the protection of the right to mental health of the population, including conducting regular monitoring of the psychiatric institutions and making recommendations to the corresponding state authorities for the effective protection of the population groups.
The Ombudsperson noted that the engagement of qualified specialists in the field of mental health in the work of the WG is a significant platform for preparing recommendations for the elimination of possible problems and strengthening the cooperation with state authorities.
The importance of the activity of the Ombuds institution in the protection of human rights in the field of mental health and strengthening the cooperation in this field. During the discussions, recommendations and suggestions were made for the elimination of the existing problems in the field of public awareness-raising, stigmatization and undertaking measures to enhance access to healthcare services